Gabriele Fallopio (Fallopius) se narodil v roce 1523 v Modeně, zemřel dne 9. října 1562 v Padově, pravděpodobně na tuberkulózu. Italský lékař.

Studoval medicínu ve Ferraře, kde byla v té době jedna z nejlepších škol lékařství na světě, ale i na jiných univerzitách v Itálii. Nestačila mu vyučovaná teorie, sám také získával zkušenosti při pitvách a prováděl výzkum, což nebylo v té době běžné. Po roce 1545 se věnoval praktickému lékařství jako chirurg. Mezi jeho významné pacienty patřily osobnosti z Benátek, Florencie i Říma, např. bratr papeže Julia III. a Cosimo I. Medici. Fallopio je uznáván jako jeden z největších chirurgů své doby, který objevoval a používal nové postupy. V roce 1547 obdržel profesuru farmacie (botaniky) ve Ferraře a v roce 1548 profesuru anatomie na univerzitě v Pise (nejdůležitější italská univerzita té doby), v roce 1551 přijal nabídku a stal se profesorem anatomie, chirurgie a botaniky na univerzitě v Padově a ředitelem padovské botanické zahrady. V Padově se v té době vystřídali tři vynikající anatomové, Fallopio zůstal v Padově jako vyučující až do své smrti.
Napsal dvě lékařské učebnice a věnoval se výzkumu v mnoha oborech medicíny a farmakologie. V době epidemie syfilidy Fallopio studoval její projevy a příznaky a vytvořil studii De morbo Gallica (Benátky 1564). V této době se proti syfilis používala léčba rtutí, která je velmi nebezpečná. Při výzkumu Fallopio vymyslel první kondom, malou plátěnou čepičku namočenou v roztoku solí a bylin, která se používala jako ochrana před infekcí. Na základě svých poznatků z pitev popsal trubice spojující vaječníky s dělohou (vejcovody) a na jeho počest vznikl termín fallopian tubes (tube di Fallopio). Spolu s A. Vesaliem a B. Eustachiem patří k největším osobnostem anatomie. V roce 1561 mu bylo nabídnuto místo profesora praktické medicíny na univerzitě v Bologni, ale zemřel dřív, než začal s výukou. Je mu přisuzováno mnoho publikací, jeho autorství je prokázané u práce z roku 1561 Observationes anatomicae (Benátky), která obsahuje mnoho nových poznatků o kostech, svalech, cévním systému, ledvinách. Mnohé jeho práce vyšly posmrtně jako Opera omnia (Benátky 1584; Frankfurt 1600; Benátky 1606).

Na jeho počest byl pojmenován rod Fallopia, opletka, z čeledi Polygonaceae.
Fallopia aubertii