Syn.: Agathaea elongata Nees, Agathaea tricolor Nees, Aster elongatus Thunb., Aster tricolor Spreng., Cineraria hirta Vahl ex DC.
Česká jména: felície (Mareček 1996)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Endemit velmi malého území Jihoafrické republiky v provincii Western Cape. Roste pouze v okolí zálivu Saldanha, zejména ve West Coast National Park. Údaje z dalších oblastí jsou zřejmě mylné.
Ekologie: Stanovištěm jsou zazemněné písky a křovinaté porosty na vápencích i na žule. Květy jsou opylovány včelami.
Popis: Trsnatě rostoucí polokeřík, dorůstá výšky 30–40 cm; stonky jsou vystoupavé. Listy jsou vstřícné i střídavé, víceméně přisedlé, obvykle kopinaté, 2–3,5 cm dlouhé a 0,5–1 cm široké, většinou jednožilné, pokryté žláznatými i nežláznatými chlupy, celokrajné a poněkud podvinuté, na vrcholu tupé až špičaté. Úbory o průměru až 5 cm vyrůstají jednotlivě na stopkách 12–20 cm dlouhých; zákrov je polokulovitý, dvouřadý, vnější zákrovní listeny jsou úzce kopinaté, asi 1 mm široké, chlupaté, s vtroušenými žlázkami, vnitřní jsou lysé; květy paprsku jsou samičí, s mléčně bílou ligulou asi 1,7 cm dlouhou, na bázi s tmavší skvrnou, tvořící nápadný červenofialový kruh kolem terče, trubkovité květy jsou oboupohlavné, asi 6 mm dlouhé, žlutooranžové. Nažky jsou elipsoidní až obvejcovité, asi 3 mm dlouhé, chlupaté, chmýr je asi 6 mm dlouhý.
Ohrožení a ochrana: V celém areálu je v současné době známo osm populací a dohromady asi 2000 jedinců, přičemž některé lokality jsou i v současnosti ohrožovány rozšiřováním zástavby a expanzí zemědělského využití. To je důvodem zařazení druhu na Červený seznam Jihoafrické republiky (2015) v kategorii taxonů zranitelných (VU – Vulnerable).
Poznámka: V rodu Felicia se v současné době rozlišuje 86 druhů (POWO 2021), které z Afriky přesahují až na Arabský poloostrov. V oblasti vymezené květennou říší Capensis se vyskytuje celkem 55 druhů, vysoký podíl z nich jsou tamní endemity.
Fotografováno dne 23. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, West Coast National Park).