Syn.: Anthophyllum urvillei Steud., Desmoschoenus spiralis (A. Rich.) Hook. f., Isolepis spiralis A. Rich., Scirpus frondosus Banks et Sol. ex Boeckeler, Scirpus spiralis (A. Rich.) Druce
Čeleď: Cyperaceae – šáchorovité
Rozšíření: Endemit Nového Zélandu, kde se vyskytuje podél pobřeží obou hlavních ostrovů i na dalších ostrůvcích při pobřeží, vyskytuje se také na nedalekých Chathamských ostrovech. Výskyt na ostrově Guadalcanal je pochybný.
Ekologie: Nejčastěji roste na pohyblivých písečných dunách podél mořských břehů. V současné době je druh místy vytlačován zavlečenými invazními druhy, které byly vysazovány ke zpevňování dun, např. borovicí Pinus radiata nebo trávou Ammophila arenaria.
Popis: Trávovitá výběžkatá žlutozelená bylina, při zasýchání nabývá zlatavé barvy; tvrdý dřevnatý oddenek mívá 1–1,5 mm v průměru, na povrchu s vlákny z rozpadlých pochev; lodyhy jsou přímé, 30–90 cm vysoké, zaobleně trojhranné, na bázi hustě olistěné. Listy dorůstají délky lodyhy, jsou čárkovité, 2–5 mm široké, kožovité, víceméně žlábkovité, na okraji a na kýlu ostře zoubkované, na vrcholu s dlouhým trojbokým hrotem; pochvy jsou širší než listy, červenohnědě žilkované. Květenství je 7–20(–30) cm dlouhá stažená lata složená asi z 12 strboulovitých shluků klásků; každý shluk podpírá tuhý listen bází přirůstající k vřeteni a pochvovitě rozšířený, nejdolejší listeny o mnoho přesahují květenství; klásky jsou vejcovité, 4–5 mm dlouhé; plevy jsou široce vejčité, tmavě červenohnědé, tuhé, na vrcholu tupé, jemně hrotité, dolní plevy bývají kýlnaté; květy jsou oboupohlavné; okvětní štětinky chybějí; tyčinky jsou 3; blizny jsou 3. Nažka je široce obvejcovitá, plankonvexní, 2,5–4 mm dlouhá a 2–2,5 mm široká, lesklá.
Poznámka: K rodu Ficinia je v současnosti započítáváno 76 akceptovaných druhů, všechny se vyskytují na jižní polokouli. Většina z nich (více než 70 druhů) roste v nejjižnější části Afriky v Kapsku, jen asi 4 druhy se vyskytují v Austrálii, na Novém Zélandu a okolí a na subantarktických ostrovech.
Fotografoval Mário Duchoň, dne 10. 1. 2017 (Nový Zéland, South Island, Abel Tasman National Park).