O tom, že je Severní Amerika zemí skutečně velkou, netřeba nikoho přesvědčovat. Pro Evropana značně gigantické poměry panují samozřejmě i v americké ochraně přírody. Našinec se musí trošku více nadechnout, aby plně vstřebal skutečnost, že například celková rozloha všech chráněných území v USA překračuje 200 tisíc kilometrů čtverečních, že největší americký národní park (Wrangell–St. Elias) je větší než celé Slovensko, a dokonce ještě třetí největší chráněná plocha USA (Denali National Park and Preserve) je jen o něco málo menší než Makedonie.
Může mile překvapit i dosti značná hustota chráněných území – určitě tu nehledejme jen světoznámé národní parky typu Yellowstone nebo Everglades, pod ochranou jsou i území například v kategoriích National Monument nebo National Historic Site.
Podívejme se dnes trošku více na chráněná území v jihozápadní části USA – skvělou příležitost nám k tomu nabízí zajímavý kout na pomezí hned několika států USA. Rozložme zde svůj hlavní stan a rozhlédněme se kolem.
Místo zvané Four Corners je skoro magické, právě zde se totiž stýkají hranice čtyř států Unie – potkává se tu Utah, Arizona, New Mexico a Colorado. Skutečně zde můžete přímo fyzicky stát hned na území všech těchto čtyř států najednou. Okolní pozoruhodná krajina, nacházíme se v oblasti zvané Colorado Plateau, vlastně dokonale ctí slovní základ svého geografického názvu – je to pravé barvité “colorado”. Plateau je plné kaňonů, stolových hor, zemních pyramid ve tvaru komínů (hoodoo), přírodních mostů a oblouků, přerůznotvaře formovaných skal někdy až neuvěřitelných podob. Ty tvoří většinou měkké pískovce, prachovce a vápence snad všech barev.
Celá oblast byla osídlena původně domorodým kmenem Anasazi. Přítomnost příslušníků tohoto kmene je zde doložena už od 1. století našeho letopočtu, avšak asi kolem roku 1300 náhle tento kmen zmizel. Následně se zde usídlily kmeny další – Navahové, národy Hopi, Zuni a Ute. A v roce 1776 dorazili i první evropští kolonisté, nejvýrazněji se pak kolem roku 1850 v této oblasti prosadili mormoni.
Vláda USA chrání krásu a ve vybraných oblastech i panenskost této krajiny vyhlášením celé řady národních parků. Najdeme zde parky menší, ale i velmi dobře celosvětově známé obry, patří k nim například Arches NP, Bryce Canyon NP, Zion NP, Monument Valley, Mesa Verde, Canyon de Chelly, Natural Bridges a samozřejmě i slavný Grand Canyon NP.
Nahlédněme však do okolí ještě širšího. Na území Arizony se nachází celkem 22 národních parků a ještě několik dalších chráněných území v kategoriích National Monument, National Historic Site. Některé památky se rozkládají na území hned několika státu a mají hodnotu i obecně historickou. Patří k nim třeba historická stezka Old Spanish, v jiných státech jihozápadu i Pony Express:
- Canyon De Chelly
- Casa Grande Ruins
- Chiricahua
- Coronado
- Fort Bowie
- Glen Canyon
- Grand Canyon
- Hohokam Pima
- Hubbell Trading Post
- Juan Bautista de Anza
- Lake Mead
- Montezuma Castle
- Navajo
- Old Spanish
- Organ Pipe Cactus
- Parashant
- Petrified Forest
- Pipe Spring
- Saguaro
- Sunset Crater Volcano
- Tonto
- Tumacácori
- Tuzigoot
- Walnut Canyon
- Wupatki
- Yuma Crossing
Ve státě New Mexico najdeme 13 národních parků a několik dalších památek v kategoriích National Monument, National Historic Site apod.:
- Aztec Ruins
- Bandelier
- Capulin Volcano
- Carlsbad Caverns
- Chaco Culture
- El Camino Real de Tierra Adentro
- El Malpais
- El Morro
- Fort Union
- Gila Cliff Dwellings
- Northern Rio Grande
- Old Spanish
- Pecos
- Petroglyph
- Salinas Pueblo Missions
- Santa Fe
- White Sands
I ve státě Colorado se nachází 13 národních parků a k tomu několik dalších chráněných přírodních i kulturních památek:
- Bent’s Old Fort
- Black Canyon Of The Gunnison
- Cache La Poudre
- California
- Colorado
- Curecanti
- Dinosaur
- Florissant Fossil Beds
- Great Sand Dunes
- Hovenweep
- Mesa Verde
- Old Spanish
- Pony Express
- Rocky Mountain
- Sand Creek Massacre
- Santa Fe
- Yucca House
A zde je třináct parků utažských, k tomu i další památky:
- Arches
- Bryce Canyon
- California
- Canyonlands
- Capitol Reef
- Cedar Breaks
- Dinosaur
- Glen Canyon
- Golden Spike
- Hovenweep
- Mormon Pioneer
- Natural Bridges
- Old Spanish
- Pony Express
- Rainbow Bridge
- Timpanogos Cave
- Zion
Fotografovala Pavlína Zahradníková, v zimě 2007–08.