Syn.: Fragaria glauca (S. Watson) Rydb., Fragaria multicipita Fernald, Fragaria ovalis (Lehm.) Rydb., Fragaria pauciflora Rydb., Fragaria platypetala Rydb., Fragaria sibbaldifolia Rydb., Fragaria suksdorfii Rydb., Fragaria truncata Rydb.
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Fragaria virginiana
Rozšíření: Druh má velmi široký areál po celé Severní Americe od Aljašky a Newfoundlandu a zasahuje až do středního Mexika.
Ekologie: Roste především v horách, nejčastěji na travnatých místech nebo v řídkých otevřených lesích, zpravidla na bázemi bohatých půdách. Ve Skalistých horách roste především v nadmořských výškách 1200–2500 m.
Fragaria virginiana
Popis: Vytrvalá bylina s růžicemi listů a bezlistými nadzemními šlahouny. Listy jsou trojčetné; řapík je 2–15 cm dlouhý; lístky jsou krátce řapíčkaté, obvejčité, 2–7 cm dlouhé, oddáleně zubaté, někdy pouze v horní polovině, s terminálním zoubkem menším a užším než jsou zoubky postranní; na líci lysé, modrozelené, na rubu přitiskle hedvábitě chlupaté. Květenství je okolík tvořený 2–15 stopkatými 5četnými květy, podepřené listeny kratšími než kalich; kališní lístky jsou kopinaté, 3–7 mm dlouhé; korunní lístky jsou vejčité až okrouhlé, 4–9(–12) mm dlouhé, bílé; tyčinek je asi 20; plodolisty jsou volné, svrchní. Plody jsou polokulovité, asi 1 cm dlouhé jahody; stopka plodenství je za zralosti kratší než listy; nažky jsou asi 1,5 mm dlouhé.
Záměny: Od druhu Fragaria vesca, který rovněž roste v Severní Americe, se liší především řapíčkatými lístky, od dalšího amerického jahodníku, Fragaria chiloensis, tenčími, nesvraskalými listy.
Poznámka: Druh hybridogenního původu, vznikl zřejmě křížením, na němž se podílel jahodník Fragaria vesca a druh Fragaria iinumae, dnes rostoucí jen v japonských horách. Stejnou genetickou konstituci ale má i další americký jahodník, Fragaria chiloensis. Americké jahodníky byly v 18. století přivezeny do Evropy do Anglie a Francie a kolem roku 1750 z jejich křížení vzešel moderní kulturní jahodník (Fragaria ×ananassa).
Fragaria virginiana
Fragaria virginiana
Fragaria virginiana
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 15. a 17. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Rearguards Fall Provincial Park; Alberta, Jasper NP, Mt. Edith Cavell).