Syn.: Ornus europaea Pers.
Čeleď: Oleaceae Hoffmanns. et Link – olivovníkovité
Rozšíření: Jižní a jihovýchodní Evropa, od Korsiky a Sardinie po Balkánský poloostrov až do Malé Asie. Severní hranice rozšíření zasahuje na jih Slovenska. Izolovaně ve Španělsku. Byl zavlečen do Argentiny. V ČR pouze druhotně, v SR se vyskytuje v Kováčovských kopcích, Slovenském krasu a v pahorkatinách východního Slovenska.
Ekologie: Světlomilný druh, v mládí snášející slabý zástin. Vydrží extrémní nedostatek vláhy a snese vysychající skalnaté podklady s nepatrnou vrstvou zeminy. Je náročný na živnost půdy a dává přednost bazickým podkladům, jeho optimum je na vápencích. Na Slovensku roste v teplomilných doubravách, lesních světlinách a výslunných kamenitých svazích ve společenstvech svazu Quercion pubescenti-petraeae. V chladných oblastech vymrzá. Kvete v dubnu až květnu.
Popis: Strom 6-15 m vysoký, na extrémních stanovištích pouze keř. Kořenový systém panohový. Kmen 20-30 cm v průměru, borka hladká, šedá, ve stáří brázditá. Letorosty šedozelené, oblé, lysé nebo jen v blízkosti pupenů jemně pýřité, listové jizvy půlměsícovité. Pupeny světle hnědé až šedě fialové, plstnaté; boční pupeny vstřícné, kulovité kryté 2 šupinami, koncový větší, kuželovitý, krytý 4 šupinami. Listy lichozpeřené, 2-4jařmé, 12-20 cm dlouhé; lístky eliptické, 3-8 cm dlouhé, 1,5-4 cm široké, mělce pilovité. Prostřední žilka na rubu hnědavě pýřitá. Květy v bohatých, 7-15 cm dlouhých koncových latách. Jednotlivé květy převážně oboupohlavné, kalich 4četný, korunní lístky 4, čárkovitě podlouhlé, bílé, vonné. Křídlaté nažky podlouhlé až obvejčitě podlouhlé, 2-3 cm dlouhé.
Využití: V ČR se často se používá k zalesňování krasových oblastí a suchých svahů, také jako okrasná dřevina.
Fotografováno ve dnech 30. 8. 2006 (Slovenský kras, okraj Zádielskej doliny), 7. 5. 2006 (Slovenský kras, Turniansky hradný vrch), 25. 3. 2005 (letorost s pupenem – Slovenský kras, Turniansky hradný vrch).