Syn.: Halidrys serrata (L.) Stackhouse, Virsodes serratum (L.) Kuntze
Česká jména: chaluha pilatá (Presl 1846)
Systematické zařazení: Chromista, Ochrophyta, Phaeophyceae, Fucales, Fucaceae
Rozšíření: Mořská řasa vyskytující se v pobřežních oblastech severního Atlantiku. V Evropě se vyskytuje v pobřežním pásu táhnoucím se od severní Skandinávie, Špicberk a Islandu přes pobřeží Severního a Baltského moře až po asturské a galicijské břehy Biskajského zálivu, v Severní Americe její areál sahá od jižního Grónska přes atlantické pobřeží Kanady až do Nové Anglie.
Ekologie: Roste na pobřežních mělčinách, usazuje se na skalnatých a kamenitých březích.
Popis: Olivově hnědá mořská řasa dosahující délky až okolo 180 cm, s nepravidelně vidličnatě rozvětvenými plochými stélkami s výraznou střední žilkou, s bezbarvými chlupy vyrůstajícími na roztroušených dutinkách a nepravidelně, avšak výrazně pilovitě zubatými okraji. Samčí a samičí plodová tělíska vyrůstají na odlišných rostlinách, vyvíjejí se na konci stélek a jsou víceméně plochá.
Záměny: Značně podobná chaluha Fucus spiralis, která se vyskytuje též v severním Atlantiku, má stélky spirálovitě stočené a celokrajné. Už méně podobná je chaluha bublinatá (Fucus vesiculosus), pro kterou jsou velmi charakteristické nápadné vzduchové váčky na stélkách, navíc má stélky celokrajné.
Využití: Ve Skotsku se tato řasa používá jako hnojivo, v Irsku a Francii při výrobě kosmetických přípravků a při thalassoterapii.
Fotografováno dne 14. 5. 2019 (Dánsko, Sjælland, Helsingør).