Syn.: Fucus areschougii Kjellm., Fucus platycarpus Thur., Fucus vesiculosus var. spiralis (L.) C. Agardh, Halidrys spiralis (L.) Stackh.
Česká jména: chaluha (Presl 1846)
Systematické zařazení: Chromista, Ochrophyta, Phaeophyceae, Fucales, Fucaceae
Rozšíření: Hnědá mořská řasa vyskytující se v severním Atlantiku a v severovýchodním Pacifiku – na východní polokouli se objevuje na pobřeží Islandu, Skandinávie, západní i jihozápadní Evropy (včetně části Baltu a západního Středozemí), Maroka i Kanárských ostrovů; na západní polokouli od kanadského Newfoundlandu po New York, pak ještě také od jižního pobřeží Aljašky po stát Washington.
Ekologie: Pokrývá pobřežní skály a útesy v horní části přílivové zóny.
Popis: Mořská řasa se stélkou žlutohnědou až hnědou, 10–50 cm dlouhou a 1–3 cm širokou, plochou, často spirálovitě stočenou, celokrajnou, se zřetelnou střední žilkou a s chlupy vyrůstajícími na početných roztroušených dutinkách, avšak bez vzduchových váčků. Na vrcholu stélky vyrůstají plodová tělíska, která jsou skoro kulovitá, někdy i mírně vidličnatě rozvětvená, orámovaná 1–2 mm širokým lemem.
Záměny: Podobná chaluha bublinatá (Fucus vesiculosus) má stélky ploché, spirálovitě nestočené, navíc jsou obvykle opatřeny vzduchovými váčky.
Vzduchové váčky však také nemá v Atlantiku i Pacifiku rovněž se vyskytující chaluha dvouřadá (Fucus distichus), což je řasa obvykle poněkud drobnější, její plodová tělíska jsou poněkud protaženější.
Na evropském pobřeží se objevuje rovněž chaluha pilovitá (Fucus serratus), kterou lze spolehlivě rozeznat podle nepravidelně, avšak výrazně pilovité stélky. Ani tento druh nemá vzduchové váčky.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 2. 8. 2023 (Velká Británie, Skotsko, pobřeží ostrova Skye).