Syn.: Agave foetida L., Agave commelyni Salm-Dyck, Agave gigantea (Vent.) D. Dietr., Agave madagascariensis (Haw.) Salm-Dyck, Aloe foetida (L.) Crantz, Fourcroya gigantea (Vent.) Hook., Funium piliferum Willemet, Furcraea atroviridis Jacobi et Goeff., Furcraea barillettii Jacobi, Furcraea commelyni (Salm-Dyck) Kunth, Furcraea gigantea Vent., Furcraea madagascariensis Haw., Furcraea viridis Hemsl., Furcraea watsoniana Sander
Čeleď: Asparagaceae – chřestovité
Rozšíření: Druh pochází ze souostroví Malé Antily a severní části Jižní Ameriky (přes Guyanu až po Brazílii). Naturalizovaný v celém Karibiku (zasahuje až na jih Floridy). Pěstuje se v mnoha tropických a subtropických oblastech světa, může zplaňovat, v některých zemích je invazivní (např. Kanárské ostrovy, Havajské ostrovy, Polynésie, Tonga, Maskarény).
Ekologie: Roste na skalách, skalních římsách, na svazích, pastvinách a útesech, také na narušovaných stanovištích, na všech typech dobře propustných půd, na plném slunci nebo v polostínu. Je odolný proti krátkodobému suchu, solné mlze na pobřeží a snáší minimální teploty -7 až -4 °C. Vyskytuje se v pásmu od hladiny moře do 1500 m n. m., v oblastech s průměrnými ročními srážkami od 1200 do 2500 mm.
Popis: Stálezelený sukulentní polokeř s krátkým kmenem nebo i bez kmenu. Listy v růžici jsou tuhé, mečovité, světle zelené, 1–2,5 m dlouhé, 14–20 cm široké v nejširším místě, zužují se k bázi na 6–10 cm, na vrcholu jsou ostře špičaté, jejich okraje jsou hladké nebo řídce lemované zahnutými zuby, na povrchu hladké, lesklé, na rubu mírně drsné. Květenství je pyramidálně latnaté, 6–7,5(–12) m vysoké, květy jsou nicí, po 1–3, zvonkovité, zelenobílé, krémově bílé nebo žlutavě bílé, 3–3,5 cm dlouhé, výrazně vonné. Mají 6 okvětních lístků dlouhých 2,5–3,3 cm, vnější jsou široké 1–1,4 cm, vnitřní 1,4–1,8 cm. V paždí květních stopek se tvoří četné pacibulky – rostlina se rozmnožuje spíše pacibulkami. Semena rozšiřují pravděpodobně kaloni.
Využití: Pěstuje se v subtropických a tropických oblastech pro listy, které se používají k výrobě přírodních vláken podobných sisalu (jedno z jeho anglických, francouzských a španělských jmen je „mauricijské konopí“). Pěstuje se také jako dekorativní rostlina s barevně pestrými listy.
Fotografováno od 16. do 18. 11. 2010 (Réunion, Cirque de Mafate).