Syn.: Aster cinereus Korsh., Aster oleifolius (Lam.) Wagenitz, Aster villosus (L.) J. Wagner, nom. illeg., Chrysocoma villosa L., Conyza oleifolia Lam., Crinitaria oleifolia (Lam.) Cass., Crinitaria villosa (L.) Cass., Crinitina villosa (L.) Soják, Linosyris villosa (L.) DC.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Druh jihovýchodní Evropy a severozápadní Asie, jehož areál se v Evropě rozkládá v území mezi severním Maďarskem (Severomaďarské středohoří, Zemplén, Tokaj) a jižním Uralem, na východě pak pokračuje i do západní Sibiře (až k řece Irtyš). Na jihu vede hranice rozšíření přes Bulharsko na Krym, dále zasahuje do zakavkazských zemí i severozápadního Íránu, prochází i severním Kazachstánem.
Ekologie: Roste ve stepích, na kamenitých a skalnatých svazích. Kvete od srpna do září.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 15–35 cm dlouhou, dole záhy opadavou a lysou, v horní části s listy vytrvávajícími, podlouhle kopinatými až obkopinatými, 1,5–4 cm dlouhými a 0,3–1 cm širokými, celokrajnými, šedobíle plstnatými. Úbory jsou krátce stopkaté, vyrůstají v chocholících, jsou 8–12 mm dlouhé; zákrovy jsou úzce válcovité, 6–9 mm dlouhé, zákrovní listeny vyrůstají v několika řadách, jsou vejčité, na okraji blanité, brvité, vnější jen malé, plstnaté, vnitřní jsou větší, podlouhlé, na vrcholu chlupaté. Jazykovité květy chybí, trubkovitých květů je 5–10, jsou žluté. Plodem je nažka, které je 3–4 mm dlouhá, chmýr je 6–9 mm dlouhý.
Záměny: V západní části areálu se místy na lokalitách setkává s podobnou hvězdnicí zlatovláskem (Galatella linosyris), jejíž listy jsou však zřetelně užší, jen čárkovité, navíc nejsou tak charakteristicky plstnaté.
Ohrožení a ochrana: V Maďarsku je tento druh chráněn zákonem (uveden jako Aster oleifolius)
Fotografovala Věra Svobodová, dne 16. 9. 2017 (Gruzie, oblast Kachetie, poblíž gruzínsko-ázerbájdžánské hranice).