Syn.: Aizoon contaminatum Eckl. et Zeyh., Aizoon elongatum Eckl. et Zeyh., Aizoon glinoides Eckl. et Zeyh., Aizoon propinquum Eckl. et Zeyh., Galenia secunda (L. f.) Sond.
Česká jména: vždyživ (Presl 1846)
Čeleď: Aizoaceae – kosmatcovité
Rozšíření: Roste v Namibii, Botswaně a Jihoafrické republice, kde je dosti široce rozšířen v západní polovině území v provinciích Northern, Western a Eastern Cape a Free State, okrajově i KwaZulu-Natal.
Ekologie: Provází xerofilní nezapojené formace na mělkých kamenitých půdách, v územích s letními nebo zimními srážkami, ale s nízkými ročními úhrny. Vystupuje až do nadmořské výšky 1300 m.
Popis: Vytrvalá, na bázi dřevnatějící rostlina vysoká do 10(–20) cm; větvičky jsou plazivé nebo poléhavé, s roztroušenými dlouhými bílými chlupy. Listy jsou v mládí někdy téměř vstřícně postavené, později střídavé, kratičce řapíkaté, obvejčité, 1,2–2 cm dlouhé a 4–8 mm široké, listy na koncových větvičkách bývají mnohem menší, na bázi klínovité, chlupaté; palisty chybějí. Květy se tvoří v krátkých vijanech v paždí listů, jsou 5četné; okvětní lístky jsou volné, asi 2 mm dlouhé, bílé nebo růžové; tyčinek je 10; gyneceum srůstá z 3(–5) plodolistů, semeník je svrchní. Plod je tobolka, v každém pouzdře je jediné semeno.
Fotografováno dne 19. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Unionsdale).