Syn.: Anisanthus cunonia (L.) Sweet, Anomalesia cunonia (L.) N. E. Br., Antholyza coccinea Spreng., Antholyza cunonia L., Cunonia antholyza Mill., Gladiolus papilionaceus Salisb., nom. illeg., Petamenes cunonia (L.) E. Phillips
Čeleď: Iridaceae – kosatcovité
Rozšíření: Roste pouze v Jihoafrické republice v provincii Western Cape v pobřežních oblastech od zálivu Saldanha Bay po město Knysna.
Ekologie: Stanovištěm jsou křoviny a trávníky na písčitých místech, v oblastech s mírnými deštivými zimami a velmi suchými léty. Kvete na jaře.
Popis: Vytrvalá bylina, geofyt; bazální stonková hlíza je uložena v papírovitém obalu. Listy jsou mečovité, úzce kopinaté, 15–35 cm dlouhé a 0,3–1,2 cm široké, měkké. Květonosná lodyha je vysoká 20–45(–70) cm; květenství je 3–8květý srpek; květy jsou šestičetné, nápadně souměrné, červenooranžové; okvětní trubka je 1,2–1,5 cm dlouhá, prostřední horní cíp je velmi prodloužený, kopisťovitý, až 3 cm dlouhý, oba postranní horní cípy jsou mnohem kratší než prostřední a směřují vzhůru, dolní cípy jsou velmi malé, srolované v okvětní trubce, žlutozelené; tyčinky jsou 3, dlouhé, obloukovité; gyneceum tvoří trojpouzdrý spodní semeník. Plodem je tobolka.
Záměny: Díky zvláštnímu tvaru květu zcela nezaměnitelný jihoafrický mečík.
Ohrožení a ochrana: Patří spíše k hojnějším druhům, takže Červený seznam květeny Jihoafrické republiky (2009) tento druh hodnotí jako taxon vyžadující pozornost (LC – least concern).
Fotografováno ve dnech 13. a 26. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Hermanus, rezervace Fernkloof; Table Mountain National Park, Chapmans Bay).