GLOSSOLOMA TETRAGONUM Hanst.

Syn.: Alloplectus fraternus C. V. Morton, Alloplectus ichthyoderma var. hirsutulus C. V. Morton, Alloplectus simulatus C. V. Morton, Alloplectus tetragonus (Hanst.) Hanst., Columnea tetragona (Hanst.) Kuntze, Crantzia tetragona (Hanst.) Fritsch
Čeleď: Gesneriaceae Rich. et Juss. ex DC. – podpětovité

Glossoloma tetragonum

Rozšíření: Areál se rozkládá ve Střední a Jižní Americe – od Kostariky po Panamu a v Kolumbii a Ekvádoru; výskyt v jižním Mexiku, Guatemale a Hondurasu vyžaduje potvrzení.

Ekologie: Terestrická rostlina, méně často epifyt, součást podrostu vlhkých deštných nebo mlžných lesů nebo jejich okrajů, lokality leží v nadmořské výšce 400–2050 m.

Glossoloma tetragonum

Popis: Stálezelený polokeř nebo keř vysoký 0,5–2,5 m; větvičky jsou poněkud hranaté, žlutě pýřité nebo olysalé. Listy jsou vstřícné, v páru podobné velikosti, řapíkaté, vejčité, eliptické nebo podlouhlé, 10–25 cm dlouhé a 4–13 cm široké, na líci řídce pýřité, na rubu hustěji pýřité zejména na žilkách, na bázi srdčité, drobně pilovité až celokrajné, na vrcholu tupě špičaté. Květy vyrůstají v úžlabí vejčitých, asi 1,8 cm dlouhých listenů; květní stopky jsou 1,5–6,5 cm dlouhé; kalich je často celý červený, někdy na okraji tmavší, vzácně celý zelený, cípy kalicha jsou vejčité, 1,5–3,2 cm dlouhé, na okraji pilovité, špičaté nebo zašpičatělé; koruna je trubkovitá, 2,3–6 cm dlouhá, červená nebo oranžová, na hřbetě poněkud prohnutá, jemně chlupatá, cípy směřují většinou kupředu; tyčinky jsou 4; semeník je svrchní. Plody jsou vejcovité, zelené, chlupaté, dužnaté tobolky.

Glossoloma tetragonumGlossoloma tetragonum
Glossoloma tetragonum

Fotografovaly Alena Vydrová, dne 22. 2. 2009 (Kostarika, Monteverde), a Věra Svobodová, dne 4. 4. 2017 (Kostarika, archeologické naleziště Guayabo).