Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Rozšíření: Areál druhu zabírá souostroví Palau v Mikronésii, tento typ byl zavlečen i na další ostrovy v Karolínách. Na indonéském ostrově Celebes včetně přilehlých malých ostrůvků se vyskytují podobné rostliny se základní barvou květů růžovou, nikoli bílou, které jsou nyní hodnoceny jako samostatný poddruh (G. p. subsp. celebica). Výskyt na Filipínách, Molukách a na Nové Guineji se vztahuje k jiným druhům.
Ekologie: Typickým stanovištěm jsou primární deštné lesy, ale občas roste i na v jejich pláštích a v druhotných porostech.
Popis: Stálezelený strom vysoký 10–12 m; letorosty jsou lysé. Listy jsou vstřícné; řapík je 4–7 cm dlouhý, žlábkovitý; čepel je vejčitá až eliptická, 9–15 cm dlouhá a 5–9 cm široká, na líci lysá, na rubu u bázi s diskovitými žlázkami, na bázi klínovitá, celokrajná, na vrcholu tupě špičatá, s 4–7 páry postranních žilek. Květenství je koncový hrozen až 15 cm dlouhý; květy jsou souměrné; kalich je trubkovitý, 4–5 mm dlouhý, na vrcholu s 5 krátkými cípy; koruna je zvonkovitě pyskatá, s širokou trubkou 8–10 mm dlouhou, bílá, jen prostřední lalok dolního pysku je sytě až tmavě modrofialový, s žlutým středem, horní pysk je dvoulaločný, 2–5 mm dlouhý, zaokrouhlený, dolní pysk je trojlaločný, uprostřed se středním lalokem podlouhlým až kopisťovitým, 4–5 mm dlouhým; tyčinky jsou 4, dvoumocné, přirostlé až na vrcholu korunní trubky; čnělka je až 1,5 cm dlouhá. Plodem je obvejcovitá peckovice 1,8–2,5 cm dlouhá, s jediným semenem.
Využití: Dřevo je lehké a odolává termitům, tradičně se z něj vyrábějí pádla.
Poznámka: Rod Gmelina zahrnuje asi 31 druhů dřevin stromového nebo i liánového vzrůstu, rostou od Indie a jižní Číny po sever Austrálie a v Oceánii. Jméno dostal na počest Johanna Georga Gmelina (1709–55).
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 30. 1. 2018 (Palau, Babeldaob, Ngaremlengui, okraj lesa u silnice).