GOMPHIA DELTOIDEA Baker – klínor

Syn.: Campylospermum deltoideum (Baker) Tiegh., Campylospermum hildebrandtii (Baill.) Tiegh., Ochna hildebrandtii (Baill.) Kuntze, Ouratea deltoidea (Baker) Gilg, Ouratea hildebrandtii Baill.
Česká jména: klínor (Presl 1846)
Čeleď: Ochnaceae DC. – ochnovité
Gomphia deltoidea
Rozšíření: Endemit Madagaskaru, vyskytuje se především ve východní části centrálního horského masivu ostrova.
Ekologie: Roste ve vlhkých horských lesích, v nadmořských výškách zhruba od 1000 až do 1600 m. Kvete od října do března.
Gomphia deltoidea
Popis: Stálezelený keř nebo strom dosahující výšky (3–)7–15 m, s šedou až šedohnědou borkou. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, podlouhlé až obvejčité, velikostně dosti proměnlivé, 7–20 cm dlouhé a 2–6 cm široké, na bázi klínovité, po okrajích v horních dvou třetinách čepele jemně pilovité, na vrcholu tupé, kožovité, s 12–22 páry vedlejších žilek. Květenství je terminální, latnaté, přímé, zhruba stejně dlouhé jak široké; květy jsou 5četné, kališní lístky jsou 8–10 mm dlouhé, tupé, i za plodu vytrvávající, korunní lístky jsou obvejčité, 12–15 mm dlouhé, žluté, tyčinek je 10. Plody jsou peckovice přirostlé k češuli.
Poznámka: Čeleď Ochnaceae zahrnuje asi 39 rodů, které jsou rozšířeny v tropech obou zemských polokoulí. Počet druhů je v současnosti odhadován na 560.
Gomphia deltoidea
Gomphia deltoidea
Gomphia deltoidea
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 23. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national d’Andasibe-Mantadia).