GONZALAGUNIA ROSEA Standl.

Syn.: Gonzalagunia longithyrsa Fosberg
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Gonzalagunia rosea
Rozšíření: Tento druh se vyskytuje ve středoamerické Kostarice a Panamě, je uváděn i ze severozápadu jihoamerické Kolumbie (Cordillera Occidental).
Ekologie: Roste v podhorských a horských tropických lesích, v nadmořských výškách zhruba od 1200 až do 2100 m.
Gonzalagunia rosea
Popis: Keř až menší strom dosahující výšky okolo 5 m, s větvemi v průřezu okrouhlými, chlupatými. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, eliptické až podlouhle vejčité, 7–22 cm dlouhé a 2–8 cm široké, na bázi klínovité až zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé, s 8–13 páry vedlejších žilek; palisty jsou trojúhelníkovité, 8–10 mm dlouhé, chlupaté. Květenství je terminální, hroznovité, 15–35 cm dlouhé, často převislé; listeny jsou drobné; kalich je 4–5cípý, cípy jsou asi 0,6 mm dlouhé; koruna je růžová, korunní trubka je asi 8 mm dlouhá štíhlá, jemně chlupatá, korunní cípy jsou asi 2 mm dlouhé, na líci chlupaté; tyčinky jsou 4, nitky jsou krátké, prašníky asi 2,5 mm dlouhé; čnělka je tenká, asi 9 mm dlouhá. Plod je kulovitý, bílý, dosahuje průměru 2–3 mm.
Poznámka: K neotropickému rodu Gonzalagunia je v současnosti řazeno asi 40 druhů. Francisco González Laguna (asi 1729–99), na nějž odkazuje rodové jméno, byl peruánský duchovní a botanik.
Gonzalagunia rosea
Gonzalagunia rosea
Gonzalagunia rosea
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 18. 2. 2014 (Kostarika, NP Tapantí).