GYPSOPHILA PILOSA Huds. – šater / gypsomilka

Syn.: Gypsophila porrigens (Gouan ex L.) Boiss., Silene porrigens Gouan ex L.
Čeleď: Caryophyllaceae – hvozdíkovité

Gypsophila pilosa

Rozšíření: Druh severní Afriky a jihozápadní Asie, areál se táhne od Tuniska a Libye přes Izrael, Sýrii, Turecko a Írán až do Afghánistánu a Pákistánu. Byl však zavlečen i do dalších oblastí Mediteránu, objevuje se v Maroku, Španělsku, na Baleárských ostrovech, v jižní Francii, rovněž na Kypru, ba dokonce i v Belgii a Německu. Adventivní výskyt byl zaznamenán i v USA.

Ekologie: Roste v křovinaté xerofilní vegetaci, na úhorech i v příkopech kolem cest, na stanovištích narušovaných lidskou činností, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1000 m.

Gypsophila pilosa

Popis: Jednoletá až dvouletá bylina s lodyhou přímou, 20–65 cm dlouhou, poměrně silnou, v horní části větvenou, na bázi lysou, výše chlupatou. Listy jsou vstřícné, přisedlé, kopinaté, 40–80 mm dlouhé a 10–15 mm široké, se 3(–5) žilkami. Květenství je řídce latnaté, složené z jednotlivých květů, které vyrůstají z úžlabí listenů; květní stopky jsou 3–4krát delší než kalich, který je trubkovitý, 4–7 mm dlouhý, žláznatě chlupatý; korunní lístky jsou delší než kalich, podlouhlé, na vrcholu někdy vykrojené, růžové nebo až bledě nachové. Plodem je vejcovitá tobolka, 6–7 mm dlouhá.

Gypsophila pilosaGypsophila pilosa
Gypsophila pilosa
Gypsophila pilosa
Gypsophila pilosa

Fotografoval Mário Duchoň, dne 2. 4. 2012 (Maroko, podhůří Vysokého Atlasu, okolí Demnate).