Syn.: Cucubalus quadrifidus L., Heliosperma arcanum Zapał., Heliosperma quadrifidum (L.) Griseb., Heliosperma villosum (Dalla Torre) H. R. Wehrh., Ixoca alpestris (Jacq.) Soják, Ixoca arcana (Zapał.) Ikonn., Ixoca quadrifida (L.) Soják, Ixoca tenella Raf., Lychnis alpestris L. f., Lychnis quadridentata L., Lychnis quadrifida (L.) Scop., Oncerum alpinum (Jacq.) Dulac, Oncerum quadrifidum (L.) Dulac, Silene alpestris Jacq., Silene alpina Pall., Silene fontana Ten., Silene quadridentata Pers., Silene quadrifida (L.) L., Silene rupestris Jacq., Silene tenella A. Huet ex Schenk, Silene ticinensis H. Neumayer, Silene trifida Ten. ex Steud., Silene viscida Spreng.
Česká jména: silenka (Dostál 1958), silenečka (Dostál 1989)
Slovenská jména: silenka (Dostál 1950), ježosemä (Goliašová et Michalková 2012)
Čeleď: Caryophyllaceae – hvozdíkovité
Rozšíření: Druh horských oblastí střední Evropy, vyskytuje se ve Východních Alpách a horách severozápadního Chorvatska.
Ekologie: Roste na vápencových skalnatých svazích, ve skalních štěrbinách, v suti, v pásmu od hor do alpínského stupně, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2800 m. Kvete od června do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina s dřevnatou bází a lodyhami 10–30 cm dlouhými, dole skoro lysými, nahoře poněkud chlupatými, lepkavými. Lodyžní listy jsou vstřícné, úzce kopinaté až úzce obvejčité, 3–9 mm široké. Květenství je terminální, lepkavé; kalich je 5–8 mm dlouhý, žláznatě chlupatý, koruna dosahuje v průměru 9–14 mm, korunní lístky jsou nehetnaté, na nehtu brvité, jsou 8–10 mm dlouhé a 3–4 mm široké, na vrcholu se 4–6 dosti výraznými zuby, obvykle bílé. Plodem je vejcovitá tobolka, 7–9 mm dlouhá, která přesahuje kalich.
Záměny: Podobná silenečka čtyřzubá (Heliosperma pusillum), která se vyskytuje i v Karpatech, je celkově drobnější, obvykle lysá, nežláznatá, nelepkavá, její korunní lístky jsou drobnější, méně zřetelně zubaté, na nehtu nebrvité.
Fotografováno ve dnech 15. a 18. 8. 2004 (Rakousko, Východní Alpy, Raxalpe).