HORMOSIRA BANKSII (Turner) Decne.

Syn.: Fucus banksii Turner, Cystoseira banksii (Turner) C. Agardh, Fucus moniliformis Labillardière, Hormosira moniliformis Meneghini
Systematické zařazení: Chromista, Ochrophyta, Phaeophyceae, Fucales, Hormosiraceae

Hormosira banksii

Rozšíření: Mořská řasa vyskytující se v litorální zóně jihovýchodní Austrálie, Tasmánie, Nového Zélandu a přilehlých ostrovů (např. Chatham Islands, Stewart Island, Lord Howe Island, Norfolk Island aj.).
Rod Hormosira je monotypický, je rovněž jediným zástupcem celé čeledi Hormosiraceae.

Ekologie: Provází pobřežní mělčiny, objevuje se na skalních plošinách nebo ve skalních tůních v přílivové zóně, kde netrpí nedostatkem mořské vody, ale ani slunečního světla.

Hormosira banksii

Popis: Hnědá mořská řasa se stélkami 5–90 cm dlouhými, často dichotomicky větvenými, tvořenými provázky elipsoidních až kulovitých, olivově zelených až nahnědlých, vzduchem naplněných měchýřků, které se ve vodě vznášejí a během přílivu stoupají až k vodní hladině. Plodová tělíska se nacházejí na povrchu jednotlivých segmentů a jsou viditelná pouhým okem, řasa se však může množit také vegetativně prostřednictvím uvolněných článků.

Poznámka: Je zdrojem potravy pro ježovky, malé korýše i některé ryby, zároveň je to hostitelský druh pro epifytní hnědou řasu Notheia anomala.
Druhové jméno odkazuje na významného britského botanika Josepha Bankse (1743–1820).

Hormosira banksii
Hormosira banksii
Hormosira banksii

Fotografovala Věra Svobodová, dne 5. 12. 2011 (Nový Zéland, Jižní ostrov, pobřeží u Nugget Point).