Syn.: Hydrangea aspera var. strigosior Diels, Hydrangea aspera var. velutina Rehder, Hydrangea glabripes Rehder, Hydrangea villosa Rehder
Česká jména: hortenzie drsná (Mareček 1996)
Čeleď: Hydrangeaceae Dum. – hortenziovité
Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie, který se vyskytuje v oblasti sahající od Nepálu a severovýchodní Indie přes jihovýchodní Čínu a severní Indočínu až na Tchaj-wan. Bývá uváděn i z indonéských ostrovů Sumatra a Jáva.
Ekologie: Roste v horských lesích a v křovinaté vegetaci horských svahů a údolí, v nadmořských výškách zhruba od 700 až do 4000 m. Kvete od července do září.
Popis: Keř až menší strom dosahující výšky 1–4(–10) m, s větvemi v průřezu okrouhlými nebo slabě hranatými, chlupatými a hnědou borkou. Listy jsou vstřícné, mají řapíky 1–4,5 cm dlouhé, lysé nebo chlupaté, čepel je kopinatá až vejčitá, 5–25 cm dlouhá a 2–8 cm široká, na bázi klínovitá až zaokrouhlená, po okraji 1–2krát pilovitá, na vrcholu zašpičatělá, na líci řídce štětinatá, na rubu hustě šedobíle chlupatá až huňatá, s 6–10 páry vedlejších žilek. Fertilní květy vyrůstají v plochém chocholičnatém květenství, které je 8–25 cm široké, sterilních květů je jen několik, vyrůstají při okraji květenství, mají 4–5 kališních lístků, které jsou vejčité až skoro okrouhlé, 1–3,3 cm dlouhé a 0,9–2,7 cm široké, celokrajné nebo vroubkované, bílé, narůžovělé nebo červené; fertilní květy mají kališní trubku 1–1,5 mm dlouhou, cípy jsou trojúhelníkovité, až 1 mm dlouhé, korunní lístky jsou vejčité, až 2,5 mm dlouhé, modré až nachově červené, tyčinek je 10, čnělky 2 nebo 3. Plodem je tobolka dorůstající 3–3,5 mm v průměru.
Využití: S oblibou je tento druh hortenzie vysazován i ve středoevropských zahradách, kde upřednostňuje slunné až polostinné stanoviště s vlhkou půdou. V kultuře se objevuje v několika kultivarech.
Fotografováno dne 25. 7. 2018 (Německo, Braniborsko, Postupim, Botanischer Garten der Universität Potsdam).