HYLOTELEPHIUM TELEPHIUM (L.) H. Ohba – rozchodníkovec nachový

Syn.: Sedum telephium L., Sedum telephium β purpureum L., Sedum purpureum (L.) Schult., Sedum purpurascens Koch, Sedum telephium subsp. purpureum (L.) Hartman., Sedum telephium subsp. purpurascens (Koch) Areschoug., Hylotelephium purpureum (L.) Holub
Česká jména: rozchodníkovec nachový, rozchodník nachový (Hejný et Slavík 1992), rozchodník nachový (Kubát 2002)
Čeleď: Crassulaceae J. St.-Hil. – tlusticovité

Hylotelephium telephium

Rozšíření: Druh roste v západní, střední a severní Evropě, zavlečen je i v Severní Americe. U nás je znám ze západní části Čech, kde dosti hojně roste v jihozápadní části Brd a v oblasti mezi Klatovy, Sušicí a Železnou Rudou, naopak jinde roztroušeně až vzácně.

Ekologie: S oblibou roste v silničních příkopech, na železničních náspech, na travnatých mezích, okrajích lesů, na horských mezofytních loukách, a to zpravidla na kamenitých, ale hlubších půdách. Druh je hemerofilní, tedy vyskytující se u lidských sídlišť a komunikací. Druh kvete v srpnu a září.

Popis: Vytrvalá, dosti mohutná, tmavozelená, ojíněná rostlina. Kořeny jsou řepovitě ztlustlé. Oddenek je krátký, dřevnatý, vícehlavý, na vrcholu s přezimujícími, kyjovitými, tupými pupeny se střechovitě uspořádanými šupinami. Rostliny tvoří trsy s (12–)18–40(–60) lodyhami. Každoročně odumírající lodyhy jsou až 100 cm vysoké, tmavohnědé, naspodu silně dřevnatějící, po odumření dlouho vytrvávající. Listy střídavé, vzácně v trojčetných přeslenech, obvejčité až kosníkovité, 3,5–8,5 cm dlouhé, 1,5–2,4 cm široké, zpravidla krátce řapíkaté, méně často přisedlé, na okraji drobně nepravidelně zubaté, na vrcholu tupě špičaté. Květenství je chocholičnatá lata, často složená z hroznů, větve jsou přímé. Květní stopky přibližně zdéli květů. Kališní lístky jsou dužnaté, na bázi srostlé, korunní lístky 4,3–5,0 mm dlouhé, vejčité, špičaté, karmínové barvy, na bázi a někdy i na okrajích bělavé. Tyčinky zdéli koruny, nitky růžové, vzácně bílé. Plodem je měchýřek.

Ohrožení a ochrana: V České republice je rozchodník nachový řazen do kategorie vzácnějších druhů vyžadujících pozornost (C4a).

Hylotelephium telephiumHylotelephium telephium
Hylotelephium telephiumHylotelephium telephium

Fotografováno dne 22. 8. 2008 (Česko, Šumava, Zhůří).