Syn.: Codonocephalum grande (Schrenk ex Fisch. et C. A. Mey.) B. Fedtsch., Inula barbata Wall., Inula glandulosa Puschk. ex Willd., Inula grandiflora Willd., Inula grandis Schrenk ex Fisch. et C. A. Mey., Inula macrophylla Kar. et Kir., Pentanema orientale (Lam.) D. Gut. Larr. et al.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Druh Kavkazu, vyskytuje se v Předkavkazsku i Zakavkazsku.
Ekologie: Roste na subalpínských a alpínských loukách, skalnatých svazích, na březích vodních toků i v lesních lemech, v nadmořských výškách zhruba od 1500 až do 2800(–3100) m. Kvete od července do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 15–50 cm dlouhou, chlupatou, hustě olistěnou, někdy červeně naběhlou. Listy jsou celokrajné nebo zubaté, po obou stranách chlupaté, žláznaté, přízemní listy jsou řapíkaté, obvejčité, 1,2–3 cm dlouhé a 0,4–0,6 cm široké, dolní lodyžní listy jsou řapíkaté, obkopinaté až kopisťovité, 6–13 cm dlouhé a 2,5–3,5 cm široké, horní lodyžní listy jsou přisedlé až poloobjímavé, kopinaté, 4–10 cm dlouhé a 2–3 cm široké, na bázi srdčité, zašpičatělé. Úbory jsou jednotlivé, dosahují průměru 6–7 cm; zákrov je 3–3,5 cm široký, vnější zákrovní listeny jsou šídlovité až kopinaté, vnitřní čárkovité, až 12 mm dlouhé, v horní části s černými či nahnědlými chlupy; jazykovité květy jsou žluté, liguly jsou až 20 mm dlouhé a 2 mm široké, trubkovité květy jsou 5–6 mm dlouhé, žluté. Plodem je nažka až 2,5 mm dlouhá, s chmýrem zhruba dvakrát delším než nažka.
Využití: Vysazuje se jako okrasná trvalka do zahrad a parků.
Fotografováno v červenci 1993 (Rusko, západ Velkého Kavkazu, širší okolí Krasnoj Poljany).