Syn.: Ixora arborea Lodd., nom. inval., Ixora bandhuca Roxb., Ixora eekhautii Gentil, Ixora fraseri Gentil, Ixora grandiflora Ker Gawl., Ixora incarnata (Blume) DC., nom. illeg., Ixora lutea Hutch., Ixora montana Lour., Ixora morsei Gentil, Ixora obovata B. Heyne ex Roth, Ixora propinqua R. Br. ex G. Don, Ixora purpurea Fisch. ex Loudon, Ixora shawii J. Neumann, nom. inval., Ixora thomeana (K. Schum.) G. Taylor, Pavetta bandhuca Miq., Pavetta coccinea (L.) Blume, Pavetta incarnata Blume, Pavetta rubra Noronha
Česká jména: ixora červcová (Presl 1846)
Čeleď: Rubiaceae – mořenovité
Rozšíření: Pochází z jižní části Indie, přirozený výskyt zasahoval zřejmě až po deltu Gangy. Oblíbený tropický okrasný keř, dnes se pěstuje (a lokálně zplaňuje) po celém světě.
Ekologie: Roste v lesním podrostu na mezických stanovištích. Kvete po celý rok.
Popis: Bohatě větvený stálezelený keř asi 1 m vysoký; větvičky jsou lysé. Listy jsou vstřícné, přisedlé, podlouhlé až kopinaté, 4–8(–16) cm dlouhé a 1,5–6,5 cm široké, lysé, tmavozelené a lesklé, na bázi poněkud sbíhavé, celokrajné, na vrcholu tupé až hrotité, s 8–15 páry postranních žilek. Květy tvoří koncovou vrcholičnatou latu širokou 5–13 cm; květy jsou 4četné, téměř přisedlé; kalich je krátce trubkovitý, s cípy asi 0,5 mm dlouhými; koruna je řepicovitá, obvykle jasně červená, korunní trubka je 2,5–4 cm dlouhá, cípy jsou vejčité až kopinaté, 0,8–1 cm dlouhé; tyčinky jsou 4, s krátkými nitkami; semeník je spodní, dvoupouzdrý, čnělka je vyniklá. Plodem je hladká, kulovitá, červená bobule; semena jsou 2, zploštělá.
Využití: V hinduismu je rostlina zasvěcena Šivovi a Višnuovi. Zejména kořeny se běžně používají v indickém lidovém léčitelství, mají význam v ájurvédě, která jim připisuje účinky při žaludečních potížích, jako antiseptikum, diuretikum a sedativum. Od tohoto druhu jsou odvozeny četné kultivary, některé z nich mohou mít květy oranžové nebo žluté.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 1. 2. 2011 (Seychely, Mahé, Beau Vallon) a 21. 1. 2018 (Palau, Koror, Ngermid).