JUSTICIA BETONICA L. – právenka

Syn.: Adhatoda betonica (L.) Nees, Adhatoda cheiranthifolia Nees, Adhatoda lupulina (E. Mey.) Nees, Adhatoda ramosissima (Roxb.) Nees, Adhatoda variegata Nees, Betonica frutescens Bontekoe, Dicliptera lupulina (E. Mey.) C. Presl, Ecbolium betonica (L.) Kuntze, Gendarussa betonica (L.) Nees, Gendarussa betonica (L.) Nees ex Steud., Gendarussa ramosissima (Roxb. ex Hornem.) Steud., Gendarussa trinervia Nees ex Steud., Gendarussa variegata Hochst. ex Nees, Justicia antidota Sm., Justicia betonicifolia Nees, Justicia betonicoides C. B. Clarke, Justicia cheiranthifolia (Nees) C. B. Clarke, Justicia lupulina E. Mey., Justicia pallidior (Nees) C. B. Clarke, Justicia pseudo-betonica Roth, Justicia ramosissima Roxb. ex Hornem., Justicia uninervis S. Moore, Justicia variegata (Nees) Martelli, Nicoteba betonica (L.) Lindau
Česká jména: právenka (Mareček 1997)
Čeleď: Acanthaceae – paznehtníkovité

Justicia betonica

Rozšíření: Druh pochází z rovníkové a jižní Afriky (od Keni a Demokratické republiky Kongo na severu až po východ Jihoafrické republiky), z jižní i západní Indie a Sri Lanky. Byl zavlečen do Střední a na sever Jižní Ameriky, na řadu ostrovů v Pacifiku (např. Francouzská Polynésie, Havajské ostrovy, Nová Kaledonie aj.), na severovýchodní pobřeží Austrálie, do jihovýchodní Asie a na Réunion. V některých oblastech druhotného výskytu má jeho šíření až invazní charakter.

Ekologie: Roste v travnatých biomech i v savaně, v křovinaté vegetaci i stálezelených lesích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2000 m. Objevuje se však také na stanovištích dotčených lidskou činností, v okolí lidských sídel či kolem cest.

Justicia betonica

Popis: Vytrvalá bylina až polokeř dosahující výšky okolo 150 cm. Lodyha je vystoupavá až přímá, větvená, listy jsou vstřícné, řapíkaté, kopinaté až vejčité, 2–16 cm dlouhé, na bázi klínovité, na řapík sbíhavé, celokrajné nebo vroubkované až pilovité, lysé nebo chlupaté. Květenství je terminální, klasnaté, až 12 cm dlouhé; listeny jsou velmi nápadné, eliptické až vejčité, špičaté, bílé se zelenými až nachově naběhlými žilkami; květy jsou 2pyské, 8–14 mm dlouhé, bělavé s růžovou kresbou, vně chlupaté. Plodem je hustě chlupatá tobolka, 11–20 mm dlouhá.

Využití: Je pěstována jako okrasná trvalka v tropických zahradách.

Justicia betonica
Justicia betonica
Justicia betonica
Justicia betonica

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 16. 9. 2022 (Réunion, Temple du Front de Mer).