JUSTICIA FLAVA (Forssk.) Vahl – právenka

Syn.: Adhatoda acuminata (Hochst.) Nees, Adhatoda fasciata Nees, Adhatoda flava (Forssk.) Nees, Adhatoda major (Hochst.) Nees, Adhatoda minor (Hochst.) Nees, Adhatoda palustris (Hochst.) Nees, Adhatoda plicata (Vahl) Nees, Adhatoda suaveolens Nees, Adhatoda sulcata (Vahl) Nees, Carima sulcata (Vahl) Raf., Dianthera flava (Forssk.) Vahl, Dianthera sulcata Vahl, Dicliptera fasciata C. Presl, Ecbolium acuminatum (Hochst.) Kuntze, Ecbolium fasciatum (E. Mey.) Kuntze, Ecbolium flavum (Forssk.) Kuntze, Ecbolium majus (Hochst.) Kuntze, Ecbolium minus (Hochst.) Kuntze, Ecbolium palustre (Hochst.) Kuntze, Ecbolium plicatum (Vahl) Kuntze, Ecbolium sulcatum (Vahl) Kuntze, Gendarussa palustris Hochst., Justicia fasciata E. Mey., Justicia fruticulosa Lindau, Justicia major (Hochst.) T. Anderson, Justicia minor (Hochst.) T. Anderson, Justicia nelsonioides Fiori, Justicia palustris (Hochst.) T. Anderson, Justicia plicata Vahl, Justicia smithii S. Moore, Justicia suaveolens Lindau, Justicia sulcata (Vahl) Vahl, Justicia trifasciata E. Mey. ex Nees, Tyloglossa acuminata Hochst., Tyloglossa major Hochst., Tyloglossa minor Hochst., Tyloglossa palustris Hochst.
Česká jména: právenka (Mareček 1997)
Čeleď: Acanthaceae – paznehtníkovité

Justicia flava

Rozšíření: Areál zahrnuje podstatnou část subsaharské Afriky, táhne se od Senegalu přes Nigérii a Etiopii až po Somálsko, vyskytuje se rovněž na jihozápadě Arabského poloostrova, k jihu pak sestupuje skoro přes celou východní tropickou Afriku až po Zimbabwe, Mosambik a východní část Jihoafrické republiky.

Ekologie: Roste v okrajových porostech pobřežní vegetace, v křovinách i travnatých biomech, často v sekundární vegetaci na stanovištích narušovaných lidskou činností, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2000 m. Na jihu Afriky kvete od září do května.

Justicia flava

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 45–100(–200) cm dlouhou, větvenou, lysou nebo chlupatou. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, eliptické až vejčité, 4–14,5 cm dlouhé a 1,5–6,5 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené nebo špičaté, na žilkách, vzácněji i na ploše listu chlupaté. Květenství je terminální, klasnaté, 2–15(–22) cm dlouhé, stopka květenství je až 12(–16) cm dlouhá; listeny jsou úzce kopinaté až úzce vejčité, 7–14 mm dlouhé, chlupaté i žláznaté; kalich je 3–8 mm dlouhý, chlupatý, jeho cípy jsou kopinaté, špičaté, koruna je 7–14 mm dlouhá, 2pyská, chlupatá, žlutá, někdy ještě na dolním pysku s 3 a na horním pysku se 2 načervenalými proužky, korunní trubka je 4–8 mm dlouhá, horní pysk je jen 3–6 mm dlouhý, dolní 6–11 mm dlouhý. Plodem je tobolka, 7–11 mm dlouhá, chlupatá.

Využití: Kořen rostliny se používá k léčbě kašle, v tradiční medicíně však nacházejí uplatnění při léčbě řady neduhů také listy.

Poznámka: Rod Justicia je v současnosti zastoupen 939 druhy (POWO 2021), které se objevují v tropech i subtropech celého světa.

Justicia flava
Justicia flavaJusticia flava

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 18. 10. 2021 (Mosambik, provincie Maputo, Ponta do Ouro).