Syn.: Kuetzingia natalensis J. Agardh, Plectrophora natalensis (J. Agardh) Wilson et Kraft
Systematické zařazení: Plantae, Rhodophyta, Florideophyceae, Ceramiales, Rhodomelaceae
Rozšíření: Jihoafrický endemit, vyskytuje se u břehů Jihoafrické republiky, především při pobřeží provincie KwaZulu-Natal.
Ekologie: Mořská červená řasa (ruducha) vytvářející porosty v subtidalní zóně, tedy pod úrovní nejnižšího přílivu. Ruduchy jsou svým výskytem vázány převážně na mořské biotopy. Jejich červené pigmenty jsou schopné dobře zachytit světlo pronikající až poměrně hluboko pod mořskou hladinu – mohou se tak udržet i v hloubkách okolo 200 m. Jsou to tedy organismy schopné fotosyntézy.
Popis: Makroskopické stélky této ruduchy vyrůstají z diskoidního rhizoidu, jsou přímé, tmavě červené až skoro načernalé, až 20 cm dlouhé, nepravidelně větvené, po okraji se vstřícně postavenými pilovitými zuby, které jsou zakřivené směrem k vrcholu větve. Tetrasporangia se vytvářejí v podlouhlých stichidiích v blízkosti vrcholů zubů.
Využití: Obecně lze říci, že ruduchy se využívají se jako potravina i jako krmivo pro hospodářská zvířata, uplatnění nacházejí v lékařství, jako hnojivo nebo surovina pro výrobu biopaliv.
Poznámka: K rodu Kentrophora jsou v současnosti přiřazovány dva druhy, Kentrophora pectinella se vyskytuje u břehů západní Austrálie.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 14. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Eastern Cape, pobřeží východně od Port Elizabeth).