Čeleď: Achariaceae Harms
Rozšíření: Africká dřevina, široce rozšířená na východě a jihu kontinentu od Tanzanie až po Jihoafrickou republiku, zasahuje i do Namibie.
Ekologie: Roste v různých typech lesní vegetace na pobřeží i ve vnitrozemí, zejména podél vodních toků, v roklinách a na kamenitých vyvýšeninách, ale i v řídkých travnatých přechodech mezi lesem a savanou. Vystupuje až do nadmořské výšky 2500 m. Semena jsou vyhledávána ptáky.
Popis: Poloopadavý nebo stálezelený dvoudomý keř nebo strom vysoký 2–20 m; borka je hladká, šedá, později šupinovitá; letorosty jsou žlutohnědé, hvězdovitě chlupaté. Listy jsou střídavé; řapík je 0,5–2,5 cm dlouhý; čepel je podlouhlá až kopinatá, 3,5–9 cm dlouhá a 2–5 cm široká, na líci tmavozelená, na rubu mnohem světlejší, s chomáčky chlupů v paždí žilek, na bázi zaokrouhlená až klínovitá, celokrajná nebo oddáleně zubatá, na vrcholu tupě špičatá až špičatá. Samčí rostliny tvoří úžlabní svazečky po 3–7 květech; květní stopky jsou 5–7 mm dlouhé; kališní lístky jsou nanejvýš na bázi srostlé, 4–7 mm dlouhé; korunní lístky jsou volné, kopinaté, 5–8 mm dlouhé, žlutobílé, tyčinek je 8–12; samičí květy jsou jednotlivé, úžlabní, na stopkách až 1,5 cm dlouhých, kalich i koruna jsou podobné jako u samčích květů, ale poněkud větší, svrchní semeník srůstá z 5 plodolistů. Plodem kulovitá šedozelená tobolka o průměru až 2 cm, na vnější straně hrbolkatá a drsná; semena jsou černá, obalená oranžově červeným míškem.
Využití: Dřevo je kvalitní a používá se v nábytkářství i na výrobu parket.
Poznámka: Franz Kiggelaer (1648–1722), na jehož počest rod obdržel jméno, byl lékárník a botanik, správce zahrad Simona van Beaumonta v Leydenu. Byl významným znalcem tropické květeny, která byla v té době přivážena jak z jihovýchodní Asie, tak z Karibiku, a byla následně pěstována v nizozemských sbírkách.
Fotografováno dne 19. 4. 2018 (Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).