Biologická klasifikace: Animalia, Mammalia, Artiodactyla, Bovidae
Syn.: Antilope ellipsiprymnus Ogilby, 1933
Česká jména: voduška velká, antilopa vodní
Anglická jména: Waterbuck
Rozšíření: Druh subsaharské Afriky, žije v tropické západní i východní Africe, od Senegalu na západě přes Mali, Nigerii, Súdán, Eritreu a Etiopii na východ až k Indickému oceánu, na jih přes Zambii a Mosambik až do severovýchodní části Jihoafrické republiky. V této rozsáhlé oblasti je rozlišováno několik poddruhů, naše fotografie představují nominátní poddruh, který se vyskytuje v celé jihovýchodní Africe.
Způsob života: Žije v křovinaté savaně a ve světlých lesích, poblíž vod, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2100(–3000) m. Je-li pronásledovaná, brání se rohy a kopyty nebo hledá útočiště právě ve vodě, do níž se ponoří tak, že jí vyčnívají pouze nozdry. Její srst je nepromokavá díky olejovitým výměškům z mazových žláz, které dost zapáchají a prozradí ji i v hustém podrostu.
Živí se především travinami, v době sucha okusuje i listy a sbírá různé plody.
Samice žijí samotářsky nebo v menších stádech, dospělí samci si vytvářejí dlouhodobě stálá teritoria, přes která samice procházejí. Po 270–287 dnech březosti rodí jedno, jen výjimečně dvě telata. Mláďata jsou po narození 2–4 týdny schována v krytu a kojena asi 6–7 měsíců. Samci pohlavně dospívají v 6 letech života, do té doby se sdružují do mládeneckých stád.
Mezi přirozené predátory vodušky patří gepard, lev a hyena skvrnitá. Ve volné přírodě se dožívá až 18 let.
Popis: Sudokopytník s tělem dlouhým 170–240 cm, dosahuje v kohoutku výšku 120–140 cm a hmotnost 160–300 kg. Samci mají až metr dlouhé hustě vroubkované rohy. Šedohnědé až červenohnědé zbarvení s věkem tmavne. Delší a hrubá srst, která vytváří na krku samců i samic nápadnou hřívu, je napuštěna olejovitými výměšky s typickým pižmovým zápachem z četných mazových žláz. Kolem očí, na krku, čenichu, na spodině těla, nad kopyty a na zádi jsou bílé skvrny. Pro námi fotografovaný poddruh vodušky jsou typické dva bílé srpky na zadní části těla.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2016) klasifikuje tento druh z hlediska ohrožení jako méně dotčený (LC). V minulosti byla voduška hojně lovena pro trofeje.
Fotografováno dne 3. 9. 2018 (Jihoafrická republika, Kruger National Park).