Syn.: Hedyotis amatymbica (Eckl. et Zeyh.) Steud., Oldenlandia amatymbica (Eckl. et Zeyh.) Kuntze
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Rozšíření: Druh jihovýchodní Afriky s areálem rozkládajícím se v jižním Mosambiku, Zimbabwe, ve východních provinciích Jihoafrické republiky, též v Lesothu a Svazijsku.
Ekologie: Roste na travnatých stanovištích, obvykle záhy po jejich požárech, na kamenitých a skalnatých svazích, nevyhýbá se ani stanovištím narušovaným lidskou činností, okrajům zemědělských ploch i cest.
Popis: Jednoletá až vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 15–60 cm dlouhou, jednoduchou, lysou, na bázi krátce chlupatou. Listy jsou vstřícné, přisedlé, čárkovité až úzce kopinaté, 11–45(–60) mm dlouhé a 0,4–1,8(–2) mm široké, na vrcholu špičaté. Květenství je hlávkaté, 5–12květé, vyrůstá na stopce 3–7,5(–17) cm dlouhé, lysé; květy jsou oboupohlavné, v odpoledních a večerních hodinách výrazně vonné, kališní trubka je asi 3 mm dlouhá, kališní cípy jsou úzce trojúhelníkovité, 2–2,8 mm dlouhé, lysé, koruna je bílá, bělavá, bledě žlutá nebo až zelenožlutá, vně olivově zelená až nahnědlá, 11–19(–23) mm dlouhá, se 4 úzce podlouhlými cípy, ty jsou 4–8,5 mm dlouhé, špičaté. Plodem je kulovitá tobolka, 2–4 mm dlouhá, lysá.
Poznámka: Rod Kohautia v současnosti čítá asi 27 druhů, které se vyskytují v Africe (od Senegalu přes celou subsaharskou Afriku až po Madagaskar a Sokotru), v jihozápadní a jižní Asii (Indie, Pákistán, Írán, Arabský poloostrov), dokonce i v centrální Austrálii. Byl pojmenován po českém zahradníkovi a sběrateli rostlin Františku Kohoutovi (Franz Kohaut), který se v letech 1817–19 zúčastnil expedice pražského cestovatele a sběratele rostlin Františka Siebera do Egypta. Zemřel v roce 1822 při expedici v Senegalu.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 7. 9. 2018 (Svazijsko, Malolotja Nature Reserve).