Lacerta viridis (Laurenti, 1768); ještěrka zelená

Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Squamata, Lacertidae
Syn.: Seps viridis Laurenti, 1768
Česká jména: ještěrka zelená
Anglická jména: Green lizard, European green lizard

Lacerta viridis, ještěrka zelená
Lacerta viridis, ještěrka zelená

Rozšíření: Areál druhu se táhne od severního Španělska a Francie do střední Evropy, na jih do jihovýchodní Evropy, dále až po řeku Dněpr a do severozápadního Turecka. Nejseverněji žije na území Německa, ale jen na malých lokalitách, hlavně v povodí Mosely a Dunaje, v Polsku vyhynul. Byl vysazen rovněž v USA.
V celém areálu je rozpoznáváno pět poddruhů. U nás v teplých oblastech – např. v Podyjí, na Pálavě, v Povltaví, v okolí Berounky a Sázavy – se vyskytuje nominátní poddruh.

Způsob života: Obývá teplá, poměrně vlhká lesostepní stanoviště, skalnatá místa, travnaté a křovinami porostlé svahy, zarostlé břehy potoků a řek, křovinaté okraje cest a vinohrady. Populace na jihu areálu vystupují až do nadmořské výšky 2000 m, ve střední Evropě do 600 m.
Je aktivní ve dne. Na otevřeném prostranství se ještěrka zelená ráda hřeje na slunci. Dobře šplhá po keřích a stromech.
Živí se hmyzem, pavouky, červy, měkkýši, ptačími vejci a plody. Dospělí jedinci loví i drobná mláďata jiných plazů.
Je teritoriální. V březnu a dubnu opouští zimní úkryty, nejprve samci, kteří vyhledávají vhodná teritoria. V období rozmnožování žije většina samců v párech se samicemi a hájí svá území před toulavými protivníky. Samice klade od května do července 5–21 kožovitých vajec do vyhrabaných děr nebo pod kameny na teplých, vlhkých a mírně zastíněných místech a dál se o ně nestará. Mláďata o velikosti 6–9 cm se líhnou po 45–96 dnech. Jsou hnědavá a na zádech mají dva nebo čtyři úzké podélné proužky.
Koncem září nebo v říjnu zalézá do úkrytu, nejčastěji do skalních štěrbin, děr, nebo do dutin stromů, kde přezimuje.
Mezi přirozené nepřátele patří například volavky, čáp bílý (Ciconia ciconia), čáp černý (Ciconia nigra), dravci, hadi nebo polodivoké kočky.
Dožívá se 10–12 let.

Popis: Středně velká ještěrka s velkou hlavou a velmi dlouhým ocasem, která dosahuje délky 25–40 cm a hmotnosti 30–45 g. Samec je větší, oproti samici je pestřeji zbarvený, je intenzivně zelený s drobnými černými tečkami a v období rozmnožování je jeho hrdlo sytě tyrkysové. Samice je méně zelená nebo dokonce hnědavá s většími tmavými skvrnami uspořádanými do podélných pruhů a hrdlo mívá bělavé. Spodní strana těla u obou pohlaví je převážně žlutavá. Dobře vyvinuté nohy mají pět prstů s ostrými drápky. Dlouhý štíhlý ocas je lámavý.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2009) klasifikuje ještěrku zelenou z hlediska ohrožení jako druh méně dotčený (LC). U nás je chráněna podle vyhlášky 395/1992 Sb., ve znění vyhl. 175/2006 Sb. Nejpodstatněji je ohrožena změnami a zánikem vhodných stanovišť.

Lacerta viridis, ještěrka zelená
Lacerta viridis, ještěrka zelená
Lacerta viridis, ještěrka zelená

Fotografováno dne 1. 7. 2020 (Česko, Čechy, NPR Větrušické rokle).