Syn.: Adambea glabra Lam., Lagerstroemia augusta Wall., nom. inval., Lagerstroemia flos-reginae Retz., Lagerstroemia macrocarpa Wall., nom, inval., Lagerstroemia major Retz., Lagerstroemia munchausia Willd., Lagerstroemia plicifolia Stokes, Lagerstroemia reginae Roxb., Munchausia speciosa L.
Česká jména: pukol lysý (Presl 1846)
Čeleď: Lythraceae J. St.-Hil. – kyprejovité
Rozšíření: Pochází z jižní a jihovýchodní Asie, areál sahá od Indie přes Indonésii až po Filipíny. Pěstuje se roztroušeně i v tropech zbytku světa jako okrasný strom (např. tropická západní Afrika, Střední a Jižní Amerika, severovýchodní Austrálie), zdaleka ale není tak rozšířená jako příbuzná Lagerstroemia indica.
Ekologie: Součást vlhkých tropických lesů, obzvláště častá je v bažinatých údolích nedaleko vodních toků. Nejlépe se jí daří v hluboké, úrodné a mírně kyselé půdě, ale dokáže přežít i na velmi chudých stanovištích (netoleruje ale zasolení), má ale pak menší vzrůst a méně bohatě kvete. Strom kvete a plodí od května do srpna, někdy ale kvetení opakuje znovu od ledna do února.
Popis: Strom dosahující výšky až 50 m, s borkou hladkou, jen mírně šupinatou, hnědošedou. Listy jsou krátce, avšak zřetelně řapíkaté, oválné až eliptické, 8–15 cm dlouhé a 3–7 cm široké, na bázi klínovité až zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu špičaté. Květenstvím je bohatá lata o délce 20–40 cm, květní stopka je krátká, češule o rozměrech 8–10 mm × 11–13 mm má nápadných 12 žeber a je jemně plstnatá; kališní lístky jsou dlouhé 7–9 mm a 4,5–5 mm široké, korunní lístky 32–35 mm dlouhé a 21–25 mm široké. Plodem je tobolka, 17–20 mm dlouhá, v mládí zelená, dužnatá, ve zralosti suchá, tmavě hnědá.
Využití: Tento strom je hojně využíván v lidové medicíně. Odvar z listů se doporučuje při urologických potížích, ale také jako doplněk stravy při hubnutí, protože odvodňuje organismus a současně má vysoký obsah zinku a hořčíku. Je vědecky dokázáno, že snižuje obsah cukru v krvi, a proto se jako podpůrný prostředek hodí i pro diabetiky, pokud nemoc není ještě příliš rozvinutá. Hlavně v Japonsku je tento „Banaba čaj“ velmi oblíbený, protože je také velmi chutný.
Hezky zbarvené, načervenalé a tvrdé dřevo tohoto stromu je využíváno k výrobě luxusního nábytku. Jako okrasný strom je pěstována často v klášterních zahradách, ale i v ulicích měst – krásná alej je například v japonské Ósace.
Fotografováno v lednu 2012 (Thajsko, Bangkok).