Syn.: Ledothamnus guyanensis var. minor Oliv., Ledothamnus sessiliflorus var. glaber N. E. Br.
Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité
Rozšíření: Druh jihoamerické Guyanské vysočiny, byl popsán z vrcholové části hory Roraima.
Ekologie: Roste na skalách a skalnatých teráskách, v nezapojené vegetaci, především v horní části stolových hor, v nadmořské výšce okolo 2600 m, společně například s druhy Epidendrum alsum, Maguireothamnus speciosus, Orectanthe sceptrum, Stegolepis guianensis aj.
Popis: Nízký keřík, jen 10–20 cm vysoký, s větvemi přímými, jednoduchými nebo větvenými, hustě olistěnými. Listy vyrůstají v přeslenech po 3–4, jsou drobné, čárkovité až úzce kopinaté, dužnaté, leč ploché, na bázi poněkud zúžené, na vrcholu špičaté, jemně chlupaté až olysalé. Květy vyrůstají na vrcholu větví, jsou většinou jednotlivé, přisedlé, 7četné, dosahují průměru 19–30 mm; kališní lístky jsou kopinaté, špičaté, jemně chlupaté nebo olysalé; korunní lístky jsou úzce obvejčité, zářivě růžové, lysé; nitky tyčinek jsou delší než prašníky. Plodem je 5–8pouzdrá tobolka.
Záměny: Z oblasti hory Roraima, odkud pocházejí i naše snímky, byl popsán rovněž druh Ledothamnus guyanensis. Ten se odlišuje květy zřetelně stopkatými, navíc nitky jeho tyčinek jsou kratší než prašníky.
Poznámka: Rod Ledothamnus zahrnuje asi sedm druhů, všechny ze severu Jižní Ameriky.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 17. a 18. 9. 2008 (Venezuela, Roraima).