LEONTODON SAXATILIS Lam. – máchelka pampeliškovitá / púpavec skalný

Syn.: Apargia hirta Schkuhr, Apargia tergestina Hoppe ex DC., Colobium taraxacoides (Vill.) Holub, Crepis nudicaulis auct. non L., Hyoseris pygmaea Ait., Hyoseris taraxacoides Vill., Leontodon leysseri (Wallr.) Beck, Leontodon nudicalyx (Lag.) Mérat, Leontodon nudicaule (L.) Banks, Leontodon nudicaulis (L.) Mérat, Leontodon psilocalyx (Rchb.) Mérat, Leontodon taraxacoides (Vill.) Willd. ex Mérat, nom. illeg., Rhagadiolus taraxacoides (Vill.) All., Thrincia arenaria (Duby) Martrin-Donos, Thrincia laevis Lag., Thrincia leysseri Wallr., Thrincia nudicalyx Lag., Thrincia nudicaulis Lowe, Thrincia psilocalyx Lag. ex Rchb., Thrincia pygmaea (Ait.) Pers., Thrincia saxatilis (Lam.) Holub et Moravec, Thrincia taraxacoides (Vill.) Gaudin
Česká jména: máchelka pampeliškovitá (Kubát 2002)
Slovenská jména: púpavec skalný (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Leontodon saxatilis

Rozšíření: Druh je rozšířen především v západní Evropě, od jihu Portugalska přes Francii a Británii až po severní Německo, zasahuje však i do některých oblastí Evropy střední (od Švýcarska po Rumunsko). Sekundárně se vyskytuje i ve Skandinávii, v Makaronésii, Severní Americe, Chile i na Novém Zélandu. V minulosti byl nalézán i u nás, původní byl snad na jižní Moravě, přechodně zavlečen byl i do jižních Čech. V nedávné době byl nalezen na lokalitách u Hlučína a Děhylova.

Ekologie: Roste na skalách a útesech, na vlhkých trávnících, písčinách, často i na zasolených půdách, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1300 m.

Leontodon saxatilis

Popis: Jednoletá, dvouletá až vytrvalá bylina, s lodyhou přímou nebo vystoupavou, 3–35 cm dlouhou, lysou nebo dole chlupatou. Listy vyrůstají v přízemních růžicích, v obrysu jsou odlouhlé až obkopinaté, 3–14 cm dlouhé a 0,6–2,4 cm široké, celokrajné, zubaté nebo až peřenoklané. Úbory jsou terminální, jednotlivé, dosahují 12–17 mm v průměru, před rozkvětem jsou nicí; zákrov je úzce válcovitý, 7–11 mm dlouhý, zákrovních listenů je 6–12, jsou úzce kopinaté, celokrajné, lysé nebo chlupaté; jazykovitých květů je 20–30, ligula je žlutá, na rubu s šedivým, hnědým či nazelenalým dosti širokým pruhem, na vrcholu 5zubá. Plody jsou vřetenovité nažky dvojího typu: vnitřní nažky jsou opatřeny chmýrem, nažky z okrajových květů mají jen šupiny.

Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu ČR (2012) je označen za nezvěstný druh naší květeny (A2), na Slovensku je klasifikován jako potenciálně zranitelný (NT).

Poznámka: Druh je značně variabilní, rozdíly se projevují především v odění rostlin, je rozlišováno několik infraspecifických taxonů. Podstatnější jsou snad jen dva poddruhy, vedle nominátního vytrvalého je to ještě obvykle jednoletý poddruh L. s. subsp. longirostris.

Leontodon saxatilis
Leontodon saxatilis
Leontodon saxatilis
Leontodon saxatilis
Leontodon saxatilis

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 18. 10. 2015 (Portugalsko, Parque Natural do Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina, Praia do Malhão).