Syn.: Apargia hirta Schkuhr, Apargia tergestina Hoppe ex DC., Colobium taraxacoides (Vill.) Holub, Crepis nudicaulis auct. non L., Hyoseris pygmaea Ait., Hyoseris taraxacoides Vill., Leontodon leysseri (Wallr.) Beck, Leontodon nudicalyx (Lag.) Mérat, Leontodon nudicaule (L.) Banks, Leontodon nudicaulis (L.) Mérat, Leontodon psilocalyx (Rchb.) Mérat, Leontodon taraxacoides (Vill.) Willd. ex Mérat, nom. illeg., Rhagadiolus taraxacoides (Vill.) All., Thrincia arenaria (Duby) Martrin-Donos, Thrincia laevis Lag., Thrincia leysseri Wallr., Thrincia nudicalyx Lag., Thrincia nudicaulis Lowe, Thrincia psilocalyx Lag. ex Rchb., Thrincia pygmaea (Ait.) Pers., Thrincia saxatilis (Lam.) Holub et Moravec, Thrincia taraxacoides (Vill.) Gaudin
Česká jména: máchelka pampeliškovitá (Kubát 2002)
Slovenská jména: púpavec skalný (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Leontodon saxatilis
Rozšíření: Druh je rozšířen především v západní Evropě, od jihu Portugalska přes Francii a Británii až po severní Německo, zasahuje však i do některých oblastí Evropy střední (od Švýcarska po Rumunsko). Sekundárně se vyskytuje i ve Skandinávii, v Makaronésii, Severní Americe, Chile i na Novém Zélandu. V minulosti byl nalézán i u nás, původní byl snad na jižní Moravě, přechodně zavlečen byl i do jižních Čech, dnes je nezvěstný.
Ekologie: Roste na skalách a útesech, na vlhkých trávnících, písčinách, často i na zasolených půdách, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1300 m.
Leontodon saxatilis
Popis: Dvouletá až vytrvalá bylina, s lodyhou přímou nebo vystoupavou, 3–35 cm dlouhou, lysou nebo dole chlupatou. Listy vyrůstají v přízemních růžicích, v obrysu jsou odlouhlé až obkopinaté, 3–14 cm dlouhé a 0,6–2,4 cm široké, celokrajné, zubaté nebo až peřenoklané. Úbory jsou terminální, jednotlivé, dosahují 12–17 mm v průměru, před rozkvětem jsou nicí; zákrov je úzce válcovitý, 7–11 mm dlouhý, zákrovních listenů je 6–12, jsou úzce kopinaté, celokrajné, lysé nebo chlupaté; jazykovitých květů je 20–30, ligula je žlutá, na rubu s šedivým, hnědým či nazelenalým dosti širokým pruhem, na vrcholu 5zubá. Plody jsou vřetenovité nažky s chmýrem.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu ČR (2012) je označen za nezvěstný druh naší květeny (A2), na Slovensku je klasifikován jako potenciálně zranitelný (NT).
Leontodon saxatilis
Leontodon saxatilis
Leontodon saxatilis
Leontodon saxatilis
Leontodon saxatilis
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 18. 10. 2015 (Portugalsko, Parque Natural do Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina, Praia do Malhão).