LEONTOPODIUM NANUM (Hook. f. et Thomson ex C. B. Clarke) Hand.-Mazz. – protěž / plesnivec

Syn.: Antennaria nana Hook. f. et Thomson, Gnaphalium thibeticum Bureau et Franch., Leontopodium alpinum var. monocephalum Beauverd, Leontopodium jamesonii (Beauverd) Hand.-Mazz., Leontopodium jamesonii Beauverd, Leontopodium monocephalum Klatt, nom. illeg.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Leontopodium nanum

Rozšíření: Rozsáhlejší areál zahrnuje horské oblasti střední a východní Asie a zahrnuje hory v Afghánistánu, Ťan-šan a Ala-Tau ve středoasijských republikách, severní Pákistán a Indii, Nepál, Bhútán, v Číně provincie Kan-su, Šan-si, S-čchuan, Sin-ťiang a Tibet.

Ekologie: Provází alpínské louky i podmáčená místa v nadmořských výškách 2100–5000 m.

Leontopodium nanum

Popis: Hustě trsnatá drobná poduškovitá vytrvalá bylina 3–7 cm vysoká, vytváří plazivé výběžky až 10 cm dlouhé; lodyhy jsou velmi krátké, na bázi s hnědými odumřelými listy, lodyžních listů bývá 3–7. Listy jsou střídavé, čárkovitě obkopinaté až úzce kopisťovité, 1,2–2,5 cm dlouhé a 2–5 mm široké, na obou stranách bělovlnaté. Úbory vyrůstají jednotlivě nebo po 3–5 na vrcholku lodyh, často jsou tvořeny pouze květy jednoho pohlaví (rostliny mohou být dvoudomé); listy pod úbory se neliší od lodyžních a netvoří typickou hvězdovitou strukturu jako u jiných protěží; zákrovní listeny jsou 2–3řadé, čárkovitě kopinaté, 4–6 mm dlouhé, na okraji a na špičce hnědé; květy jsou trubkovité, jednopohlavné, samčí květy mají korunu asi 4 mm dlouhou, samičí mají nitkovitou korunu 5–6 mm dlouhou, na vrcholu s 4 zoubky. Nažky jsou hnědavé, řídce chlupaté, s chmýrem dlouhým 8–9 mm.

Leontopodium nanumLeontopodium nanum
Leontopodium nanum
Leontopodium nanum

Fotografoval Jindřich Houska, dne 18. 7. 2013 (Indie, Ladakh, cesta od západu do Murabak La).