Syn.: Chrysanthemum ceratophylloides var. tridactylites Fiori, Chrysanthemum discoideum auct., non All., Leucanthemum discoideum auct., non (All.) Coste, Leucanthemum fontanesii Boiss. et Reut., nom. illeg., Matricaria virgata Desr.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Druh s velmi malým areálem v Přímořských Alpách, ohraničeným přibližně městy Nice ve Francii a Albenga v italské Ligurii.
Ekologie: Provází zalesněné skalnaté svahy na vápencovém podkladu, roste na skeletovitých půdách s malým obsahem humusu, vyhledává spíše vlhčí, zastíněná místa. Vystupuje až do nadmořské výšky 1700 m.
Popis: Vytrvalá bylina vysoká 30–70 cm; lodyhy jsou jednoduché nebo na bázi větvené, olistěné převážně jen v dolní části. Listy jsou střídavé, na sterilních lodyhách až růžicovitě shloučené, kopisťovité až obvejčité, na vrcholu vroubkované, střední lodyžní listy jsou podlouhlé, oddáleně zubaté, nejvyšší někdy až celokrajné. Úbory jsou dlouze stopkaté, 1,5–2,5 cm v průměru, zpravidla tvořené pouze sytě žlutými až oranžovými trubkovitými květy, jen výjimečně lze najít vyvinuté světle žluté květy jazykovité; zákrovní listeny jsou střechovité, vnější jsou trojúhelníkovité, vnitřní podlouhlé, s blanitým lemem; trubkovité květy jsou oboupohlavné. Nažky jsou rýhované.
Poznámka: Pozoruhodný, evolučně velmi izolovaný druh, na první pohled vůbec nepřipomíná kopretinu. Patří k fytogeograficky významným endemitům Přímořských Alp, které v dobách ledových byly jedním z důležitých refugií evropské květeny.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 16. 9. 2013 (Francie, Jardin botanique alpin du Lautaret).