Syn.: Lasiocorys capensis Benth.
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Rozšíření: Areál se rozkládá v jižní Africe a zahrnuje kromě Jihoafrické republiky ještě Svazijsko, Botswanu a Namibii. V provincii Western Cape se vyskytuje pouze v kotlině Klein Karroo.
Ekologie: Roste v travnaté a řídké křovinaté vegetaci na mělkých kamenitých půdách ve velmi aridních územích, většinou s převažujícími letními nebo podzimními srážkami. Dává přednost vápencovému podkladu.
Popis: Prutnatě větvený aromatický keř vysoký 0,3–1,2 m; větvičky jsou víceméně oblé, šedě plstnaté až olysalé. Listy jsou vstřícné, kratičce řapíkaté, čárkovitě kopisťovité nebo obkopinaté, eliptické až kopinaté, 0,8–2(–4) cm dlouhé a 0,2–0,5(–1) cm široké, na bázi klínovité, celokrajné nebo vzácněji pod vrcholem s několika zoubky, zaokrouhlené nebo tupé, řidčeji hrotité. Květenství je prodloužené, tvoří je 2–6květé lichopřesleny; listeny jsou šídlovité, 0,5–2,5 mm dlouhé; kalich je trubkovitý, téměř pravidelný, 6–7 mm dlouhý, šedavý, s 5(–8) zuby; koruna je pyskatá, 1,2–1,4 cm dlouhá, bílá, trubka je 5–7 mm dlouhá, horní pysk je 6–7 mm dlouhý, na horní straně s hustým kartáčkem chlupů, dolní pysk je mnohem kratší; tyčinky jsou 4, s oranžovými prašníky; gyneceum tvoří 2 srostlé plodolisty se svrchním semeníkem. Plody jsou tvrdky.
Ohrožení a ochrana: Patří spíše k běžnějším druhům, proto je v Červeném seznamu květeny Jihoafrické republiky (2009) přiřazen do skupiny taxonů vyžadujících pozornost (LC).
Využití: Rostliny jsou spásány divokou zvěří i dobytkem, ale předpokládá se nepříznivý vliv jejich silic na mléko a mléčné výrobky. V lidovém léčitelství bylo zaznamenáno použití při bolestech hlavy a očních chorobách.
Poznámka: Rod Leucas je velmi početný, zahrnuje asi 160 vytrvalých, ale i jednoletých druhů. Vyskytují se především v tropické Africe a Asii a přesahují až do Austrálie.
Fotografováno dne 20. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Oudtshoorn, Buttelsdrift).