Syn.: Leucojum aestivum subsp. pulchellum (Salisb.) Briq., Leucojum aestivum var. pulchellum (Salisb.) Fiori, Leucojum hernandezii Cambess.
Čeleď: Amaryllidaceae – amarylkovité
Rozšíření: Západomediteránní druh bledule, pochází ze španělských Baleárských ostrovů, z francouzské Korsiky, italské Sardinie a ze severu Alžírska. Druhotný výskyt je uváděn rovněž z jihovýchodní Francie a Velké Británie.
Ekologie: Roste na vlhkých a podmáčených stanovištích, na březích vodních toků, v pobřežních křovinách. Kvete v průběhu března a dubna.
Popis: Vytrvalá bylina s podzemní cibulkou dosahující v průměru 25–40 mm a s široce čárkovitými listy, které jsou přímé nebo obloukovitě skloněné, 5–12 mm široké. Stvol je přímý, 35–60 cm dlouhý, se 2 křídly, která jsou po okraji hladká a neprůsvitná. Květenstvím je (1–)2–4květý lichookolík, toulcovitý listen je 4–6 mm široký, květy jsou nicí, okvětní lístky jsou 8–14 mm dlouhé, bílé, na konci se zelenavou skvrnkou. Plody jsou kulovité tobolky.
Záměny: Celkově statnější a rovněž ve střední Evropě se vyskytující bledule letní (Leucojum aestivum) má okraj křídel stvolu drobounce zoubkatý a průsvitný, její lichookolík je bohatší, 3–5(–7)květý, listeny toulce jsou 7–11 mm široké, okvětní lístky jsou 13–22 mm dlouhé. Vykvétá o 3–4 týdny později než bledule sličná.
Poznámka: K rodu Leucojum jsou v současnosti řazeny tři druhy (POWO 2025).
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 13. 4. 2025 (Španělsko, Baleárské ostrovy, Mallorca, Serra de Tramuntana, masiv Tossals Verds).