LEUCOJUM PULCHELLUM Salisb. – bledule sličná / bleduľa

Syn.: Leucojum aestivum subsp. pulchellum (Salisb.) Briq., Leucojum aestivum var. pulchellum (Salisb.) Fiori, Leucojum hernandezii Cambess.
Čeleď: Amaryllidaceae – amarylkovité

Leucojum pulchellum

Rozšíření: Západomediteránní druh bledule, pochází ze španělských Baleárských ostrovů, z francouzské Korsiky, italské Sardinie a ze severu Alžírska. Druhotný výskyt je uváděn rovněž z jihovýchodní Francie a Velké Británie.

Ekologie: Roste na vlhkých a podmáčených stanovištích, na březích vodních toků, v pobřežních křovinách. Kvete v průběhu března a dubna.

Leucojum pulchellum

Popis: Vytrvalá bylina s podzemní cibulkou dosahující v průměru 25–40 mm a s široce čárkovitými listy, které jsou přímé nebo obloukovitě skloněné, 5–12 mm široké. Stvol je přímý, 35–60 cm dlouhý, se 2 křídly, která jsou po okraji hladká a neprůsvitná. Květenstvím je (1–)2–4květý lichookolík, toulcovitý listen je 4–6 mm široký, květy jsou nicí, okvětní lístky jsou 8–14 mm dlouhé, bílé, na konci se zelenavou skvrnkou. Plody jsou kulovité tobolky.

Záměny: Celkově statnější a rovněž ve střední Evropě se vyskytující bledule letní (Leucojum aestivum) má okraj křídel stvolu drobounce zoubkatý a průsvitný, její lichookolík je bohatší, 3–5(–7)květý, listeny toulce jsou 7–11 mm široké, okvětní lístky jsou 13–22 mm dlouhé. Vykvétá o 3–4 týdny později než bledule sličná.

Poznámka: K rodu Leucojum jsou v současnosti řazeny tři druhy (POWO 2025).

Leucojum pulchellum
Leucojum pulchellum
Leucojum pulchellum
Leucojum pulchellum

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 13. 4. 2025 (Španělsko, Baleárské ostrovy, Mallorca, Serra de Tramuntana, masiv Tossals Verds).