Syn.: Cnidium cuneifolium (Guss.) Griseb., Cnidium pyrenaeum (Gouan) Spreng., Coristospermum lucidum (Mill.) Reduron, Charpin et Pimenov
Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité
Ligusticum lucidum
Rozšíření: Druh má svérázný areál v horách jižní Evropy. Nominátní poddruh je rozšířen především ve Španělsku od Andalusie až do Pyrenejí a zasahuje i na francouzské území do jihozápadních Alp; k tomuto typu zřejmě rovněž náležejí i rostliny z masivu Gran Sasso ve střední Itálii a z Korsiky. Poněkud odlišná subsp. seguieri roste převážně v horách od severního Řecka až po Slovinsko a okraje Alp na italském severovýchodě, další poddruh (subsp. huteri) roste na Mallorce.
Ekologie: Provází balvanité sutě a skalky na vápnitém podkladu, v rozpětí nadmořských výšek 150–1500 m.
Ligusticum lucidum
Popis: Vytrvalá bylina; lodyhy jsou 60–120 cm vysoké, podélně proužkované až žebrované, lysé, větvené, větve v horní části lodyhy bývají přeslenité. Přízemní listy jsou (3–)4krát zpeřené, až 40 cm dlouhé, úkrojky posledního řádu jsou kopinaté až čárkovité, 0,5–1,5(–2) cm dlouhé a 0,5–2 mm široké, špičaté, zašpičatělé až hrotité. Květenství skládá 10–40(–50) okolíčků; obal chybí; tvoří 1–2 opadávající čárkovité listeny; okolíčky tvoří 8–16 květů; obalíčků je 4–8; květy jsou drobné, bílé; čnělka je 2–3krát delší než stylopodium. Plody jsou 4–6 mm dlouhé, jemně žebrované dvounažky.
Ligusticum lucidum
Ligusticum lucidum
Ligusticum lucidum
Ligusticum lucidum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 16. 9. 2013 (Francie, Jardin botanique alpin du Lautaret) a 28. 8. 2018 (Španělsko, Castilla y León, Acebedo – Liegos).