Syn.: Phellandrium mutellina L., Ligusticum meum Crantz, Aethusa mutellina Lam., Meum mutellina Gaertner, Oenanthe purpurea Poiret, Seseli mutellina Steudel, Meon mutellina St-Lager, Selinum mutellina Prantl, Mutellina purpurea (Poiret) Thell.
Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité
Ligusticum mutellina
Rozšíření: Druh je rozšířen v horách jižní a střední Evropy, v Alpách a Karpatech. U nás roztroušeně až vzácně v oreofytiku, ojediněle v mezofytiku, od submontánního po alpínský stupeň.
Ekologie: Roste na horských loukách, holích a v nivách, na okrajích světlých lesů a kosodřeviny. Vyhledává vlhčí, humózní půdy, kamenité i hlinité. U nás pouze na silikátových podkladech.
Ligusticum mutellina
Popis: Vytrvalá bylina s krátkým válcovitým až vřetenovitým oddenkem. Lodyha je lysá, do 50 cm vysoká, přímá, v horní části chudě větvená, na bázi slabě rýhovaná, oblá, v horní části hranatá, dutá. Přízemní listy dlouze řapíkaté, krátce pochvaté, čepel v obrysu vejčitá až podlouhle trojúhelníkovitá, 2–3krát zpeřená. Lístky řapíkaté, úkrojky niťovité, na konci zašpičatělé. Lodyžní listy přisedlé na dlouhých pochvách, malé, nanejvýš dvakrát zpeřené. Okolíky se 7–10 okolíčky, stopky hranaté, obal opadavý, obalíčky vytrvávající. Kališní cípy nezřetelné, korunní lístky eliptické až obvejčité, 1,0–1,5 mm dlouhé, bílé, růžové až nafialovělé, na vrcholu přehrnuté, stylopodium je kuželovité. Merikarpia 4–6 mm dlouhá, lysá, hnědá, se světlejšími žebry. Druh kvete od června do srpna.
Ohrožení a ochrana: V ČR je koprníček bezobalný zařazen mezi ohrožené druhy (C3), zákon jej chrání ve stejné kategorii (§3).
Poznámka: Rostliny tohoto rodu jsou po rozemnutí silně aromatické.
Ligusticum mutellinaLigusticum mutellina
Ligusticum mutellina
Fotografováno dne 11. 6 .2009 (Slovensko, Malá Fatra).