Čeleď: Loasaceae Juss.
Rozšíření: Jihoamerický druh, roste především v Argentině v provinciích Mendoza, Neuquén, Rio Negro, Chubut a Santa Cruz, omezeně přesahuje i do sousedního Chile. Výskyt v Brazílii a Paraguayi je asi mylný.
Ekologie: Provází okraje lesů, křoviny a stepní svahy se suchým klimatem. Vystupuje až do nadmořské výšky 2500 m. Kvete od prosince do ledna.
Popis: Vytrvalá popínavá bylina s lodyhou až 1 m dlouhou, nazpět štětinatou, některé chlupy jsou kotvičkovité. Listy jsou vstřícné, chlupaté, dolní dvakrát, horní jednou peřenosečné; řapík je 0,3–10 cm dlouhý; čepel je v obrysu eliptická, 1,5–14 cm dlouhá a 0,7–4 cm široká. Květenství je chudý vijan nebo jsou květy jednotlivé, pravidelné, 5četné; kališní lístky jsou kopinaté, 2,5–5,5 mm dlouhé, chlupaté, na vrcholu tupé; korunní lístky jsou nehetnaté, kopisťovité, 9–17 mm dlouhé, žluté, na okraji nepravidelně třásnité; nektária jsou eliptická, vakovitá, 4–5,5 mm dlouhá, jemně chlupatá, na konci dvoulaločná, žlutá, na koncích laloků červená, s nitkovitými, 3–4 mm dlouhými přívěsky; staminodia jsou 5–6 mm dlouhá; tyčinky jsou v 5 svazečcích po 20–25; gyneceum tvoří polospodní semeník z 3 plodolistů. Plodem je chlupatá obráceně kuželovitá tobolka, 0,9–2 cm dlouhá.
Poznámka: Do čeledi Loasaceae se řadí 20 rodů a asi 250 druhů, které jsou rozšířeny od střední části USA až téměř do nejjižnějších oblastí Jižní Ameriky. Pomístně jsou početnou složkou květeny, jen z Chile se uvádí 58 druhů, z nichž 26 náleží do rodu Loasa. Mimo Ameriku se však vyskytuje pouze jediný rod Kissenia, který má jeden druh v oblasti Afrického rohu v Etiopii, Somálsku a Jemenu, a druhý na jihozápadě Afriky.
Fotografoval Mário Duchoň, dne 28. 1. 2019 (Argentina, prov. Neuquén, Parque Nacional Nahuel Huapi, San Carlos de Bariloche, okolí Pampa Linda).