Syn.: Alsophila bilineata Sodiro, Alsophila christii Sodiro, Alsophila pruinata Kaulf. ex Kunze, Alsophila schaffneriana Fée, Cyathea discolor Bory, Cyathea quadripinnata (J. F. Gmel.) Domin, Cyathea schaffneriana (Fée) Domin, Lophosoria acaulis Fée, Lophosoria densa Klotzsch, Lophosoria discolor C. Presl ex E. Fourn., Lophosoria frigida Klotzsch, Lophosoria glauca Kuhn, Lophosoria glaucescens Klotzsch, Lophosoria polypodioides C. Presl, Lophosoria prostrata Fée, Lophosoria pruinata C. Presl, Lophosoria schaffneriana (Fée) E. Fourn., Lophosoria warscewiczii Klotzsch ex E. Fourn., Polypodium cinereum Cav., Polypodium glaucum Thunb. ex Houtt., Polypodium quadripinnatum J. F. Gmel., Trichosorus densus Liebm., Trichosorus frigidus Liebm., Trichosorus glaucescens Liebm.
Čeleď: Dicksoniaceae M. R. Schomb.
Rozšíření: Středo- a jihoamerický druh kapradiny s rozsáhlým areálem, který se táhne od jižního Mexika a Velkých Antil přes celou Střední Ameriku a severozápad Jižní Ameriky až do jihovýchodní Brazílie (Mata Atlântica), středního Chile a západní Argentiny (valdivianské lesy), vyskytuje se také na pacifických ostrovech Juana Fernándeze.
Ekologie: Roste v horských deštných i mlžných lesích, v horské křovinaté vegetaci, vystupuje až do nadmořské výšky okolo 3500 m.
Popis: Statná kapradina s oddenkem až 1 m dlouhým, vystoupavým až přímým, pokrytým žlutohnědými trichomy, rozvinutým od kmínku až 1 m dlouhého. Listy jsou monomorfní, řapík je 50–200 cm dlouhý a 2 cm široký, oranžovohnědý, chlupatý nebo olysalý; čepel je v obrysu vejčitá až trojúhelníkovitá, 50–400 cm dlouhá, 3–4krát zpeřená, kožovitá, lístky 1. řádu jsou řapíčkaté, kopinaté až vejčité, 50–70 cm dlouhé, lístků 2. řádu je až přes 15 párů, na líci jsou sytě zelené, na rubu nápadně šedozelené, lysé nebo chlupaté, lístky posledního řádu jsou přisedlé, laločnaté, po okraji lehce podvinuté. Kupky výtrusnic jsou okrouhlé, vyrůstají jednotlivě na rubu úkrojků posledního řádu.
Poznámka: Druh je dosti polymorfní, většina odchylek je však připisována jen k tomuto jedinému druhu – bylo popsáno několik variet. Jen z Kostariky byl v roce 1996 popsán ještě další samostatný druh Lophosoria quesadae.
Patří ke starobylé (druhohorní) čeledi Dicksoniaceae, která zahrnuje ještě také rody Calochlaena a Dicksonia.
Fotografoval Mário Duchoň, dne 5. 2. 2019 (Chile, reg. Los Lagos, Cochamó).