LUDWIGIA DECURRENS Walter – zakucelka / ludvigia

Syn.: Diplandra compressa Raf., Diplandra decurrens (Walter) Raf., Diplandra heterophyla Raf., Diplandra montana Raf., Diplandra pumila Raf., Jussiaea bertonii H. Lév., Jussiaea decurrens (Walter) DC., Jussiaea palustris G. Mey., Jussiaea pterophora Miq., Jussiaea tenuifolia Nutt., Ludwigia uniflora Raf.
Čeleď: Onagraceae Juss. – pupalkovité
Ludwigia decurrens
Rozšíření: Druh mírných, subtropických i tropických oblastí Nového světa, jeho původní výskyt je uváděn z jihovýchodu USA (od Marylandu po Floridu, na západ zasahuje až do východního Texasu), jižního Mexika, Střední Ameriky a Antil, v Jižní Americe se areál táhne od pobřeží Karibského moře přes celou Amazonii a Brazilskou vysočinu až do Paraguaye a severovýchodní Argentiny. Jako invazivní plevel však byl zavlečen i na východní polokouli, většinou v souvislosti s pěstováním rýže, objevuje se v západní tropické Africe (Gambie, Nigérie), jižní a jihovýchodní Asii (Filipíny, Srí Lanka) i Japonsku.
Ekologie: Roste v mokřinách i ve stojatých vodách, druhotně pak podél rýžovišť a zavlažovacích kanálů, stoupá do nadmořské výšky okolo 500 m. Kvete celoročně.
Ludwigia decurrens
Popis: Jednoletá bylina, až 150 cm vysoká, s lodyhou přímou, křídlatou, lysou. Listy jsou střídavé, přisedlé, úzce kopinaté, 2–20 cm dlouhé a 0,2–5 cm široké. Květní stopky jsou 2–15 mm dlouhé; kališní lístky jsou 4, vejčité až kopinaté, 7–12 mm dlouhé, lysé nebo vně chlupaté; korunní lístky jsou 10–20 mm dlouhé, žluté; tyčinek je 8. Plodem je válcovitá tobolka, 1–2,5 cm dlouhá a 0,3–0,5 cm široká, lysá.
Ludwigia decurrens
Ludwigia decurrens
Ludwigia decurrens
Fotografováno v lednu 2015 (Srí Lanka, rýžoviště u Unawatuny).