Syn.: Lycopodium clavatum var. pseudocontiguum H. Christ, Lycopodium contiguum Klotzsch, Lycopodium herbaceum (Spring) Hieron., Lycopodium vestitum var. herbaceum Spring
Čeleď: Lycopodiaceae P. Beauv. ex Mirb. – plavuňovité
Rozšíření: Roste ve vysokých Andách od Kostariky přes Panamu, Kolumbii, Venezuelu, Ekvádor až do Peru a severní Bolívie.
Ekologie: Roste v horách nad horní hranicí lesa ve vegetaci páramo, často i na narušených místech na okrajích cest. V Kostarice se vyskytuje v nadmořských výškách 1150–3700 m.
Popis: Plazivá bylina s nadzemními, kořenujícími, dichotomicky větvenými lodyhami, vysoká až 30 cm; úhel, který svírají větvící se lodyhy, bývá často velmi ostrý. Listy jsou spirálně uspořádané, stejnotvaré, jehlicovité, 6–8 mm dlouhé, obloukovitě přitisklé k lodyze a osinkatě zakončené. Výtrusné klasy jsou přisedlé nebo jen krátce stopkaté, jednotlivé nebo vzácněji po 2 nebo 4 na koncích lodyh; klasy jsou až 9 cm dlouhé a mají asi 5 mm v průměru; sporofyly jsou nezelené, vejčité, 3–5 mm dlouhé a 1,5–2 mm široké, na vrcholu protažené v osinkatou špičku; sporangia jsou přisedlá, asi 1,5 mm široká.
Poznámka: Ve Střední Americe od Mexika po Panamu se občas vyskytují přechodné typy k Lycopodium clavatum subsp. clavatum, které se vyznačují odstálými lodyžními listy a prodlouženými a často bohatěji větvenými stopkami výtrusných klasů.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 1. 3. 2009 (Kostarika, Siberia a Cerro de la Muerte).