Syn.: Ricinus tanarius L., Macaranga molliuscula Kurz, Macaranga tomentosa Druce, Mappa tanarius Blume
Čeleď: Euphorbiaceae – pryšcovité
Rozšíření: Pochází z jihovýchodní Asie a Austrálie – vyskytuje se v oblasti od jižní Číny a jihojaponských ostrovů Rjúkjú přes Filipíny, Indočínu a Indonésii až do severní a východní Austrálie, v západní části areálu zasahuje i na Andamanské ostrovy, na východě na Vanuatu. Druh byl zavlečen na Havajské ostrovy, kde také zdomácněl.
Ekologie: Ve své domovině roste v křovinách, je běžný v sekundárních lesích, ve vegetaci písčitých pláží a kolem lidských sídel, porůstá narušené plochy. Roste obvykle v nížinách, ale lze jej nalézt až do nadmořské výšky 1500 m; roste v různých půdách, včetně půdy jílovité, hlinité a písčité. Je to rychle rostoucí pionýrský druh. V příhodných podmínkách se může šířit invazivně, na Havajských ostrovech tvoří husté houštiny u potoků, kolem silnic a na narušených plochách.
Popis: Dvoudomý keř nebo strom, 4–10(–20) m vysoký. Kmen je krátký a pokřivený, má průměr až 40 cm. Borka je šedozelená, na mladých větévkách žlutavě hnědá s patrnými jizvami po starých listech. Listy jsou střídavé, řapíky 6–25 cm dlouhé, s vejčitými zašpičatělými opadavými palisty u báze. Čepel je štítnatá, téměř okrouhlá nebo vejčitá, na vrcholu zašpičatělá, 8–30 cm dlouhá, celokrajná nebo drobně zubatá, povrch na líci je lysý, na rubu pýřitý, se 7–11 vyniklými žilkami. Květenstvím jsou axilární laty až 15 cm dlouhé. Drobné samčí květy jsou téměř skryté asi po 11 v široce vejčitých listenech o šířce až 5 mm, s dřípeným okrajem; tyčinek je (3–)4–6(–10). Samičí květy jsou většinou jednotlivé, uložené v listenech podobných listům, 1–1,5 cm širokých, s třásněmi na okraji; mají 2–3 blizny. Plodem jsou dvoupouzdré nebo třípouzdré nažloutlé tobolky, asi 1 cm dlouhé, žláznatě šupinaté, řídce pokryté měkkými ostnitými výrůstky, s jedním kulovitým černým semenem v každém pouzdru.
Záměny: Podobná je indonéská Macaranga mappa s většími listy (60–100 cm) a růžovými listeny.
Využití: Atraktivní okrasný strom se zajímavými listy. Využívá se při zalesňování v tropických oblastech, šetrně poskytuje stín pro mladé stromky jiných druhů. Dřevo M. tanarius se používá jako palivové, k výrobě buničiny a dřevotřískových desek. V jihovýchodní Asii se přidávají plody do šťávy z cukrové třtiny, barvivo z listů se používá k barvení koberců, guma vyklepaná z kůry jako klih. Kůra a listy jsou používány na Filipínách při přípravě kvašeného nápoje z cukrové třtiny.
Fotografovaly Věra Svobodová, dne 9. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, Kauai, NouNou Ridge); Jindřiška Vančurová, dne 14. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Mount Whitfield Conservation Park).