Syn.: Phaseolus atropurpureus DC., Phaseolus semierectus var. atropurpureus (Moc. et Sessé ex DC.) M. Gómez
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Rozšíření: Americký druh – od jižního Texasu a Mexika přes Kubu a Guatemalu až po severní část Jižní Ameriky. V tropických i subtropických oblastech celého světa se nezřídka pěstuje a také tu někdy zplaňuje, zdomácněl např. v Brazílii, na Madagaskaru, v jižní Číně, na Tchaj-wanu, Havajských ostrovech, v Austrálii i jinde.
Ekologie: Roste ve smíšených a suchých lesích, objevuje se i na místech dotčených lidskou činností, stoupá až do výšky okolo 1200 m n. m. Kvete po celý rok.
Popis: Vytrvalá liána s chlupatou lodyhou. Listy jsou řapíkaté, 3četné, lístky 2–7 × 1,5–5 cm, po obou stranách chlupaté, na okrajích řídce až hustě brvité, postranní lístky jsou vejčité až úzce eliptické, tupé, většinou s jedním nebo dvěma laloky na vnějším okraji čepele, koncový lístek je eliptický až kosočtverečný, s jediným lalokem po stranách nebo někdy i celokrajný. Květenství je až 30 cm dlouhé; listeny jsou úzce vejčité, špičaté, 1–1,5 mm dlouhé; stopky 1–2 mm dlouhé, chlupaté; kalich je zvonkovitý, hustě chlupatý, jeho trubka je 4 mm dlouhá, zuby kopinaté, asi 2 mm dlouhé, nestejné, křídla jsou výrazně delší než pavéza a člunek, jsou velmi nápadná, tmavě červená až černofialová, pavéza je obvejčitá, ohrnutá, žlutozelená, fialově naběhlá, člunek je drobný, růžový. Plodem je lusk, 7–10 cm dlouhý, 2–4 mm široký, přitiskle chlupatý.
Využití: Používá se jako krmivo pro hospodářská zvířata.
Poznámka: Rod Macroptilium zahrnuje asi 20 druhů, které se vyskytují v tropické Americe.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 11. 2. 2015 (Guatemala, Lanquin), 19. 2. 2015 (Belize, Mountain Pine Ridge Forest Reserve).