MACROPTILIUM ATROPURPUREUM (DC.) Urb.

Syn.: Phaseolus atropurpureus DC., Phaseolus semierectus var. atropurpureus (Moc. et Sessé ex DC.) M. Gómez
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité

Macroptilium atropurpureum

Rozšíření: Americký druh – od jižního Texasu a Mexika přes Kubu a Guatemalu až po severní část Jižní Ameriky. V tropických i subtropických oblastech celého světa se nezřídka pěstuje a také tu někdy zplaňuje, zdomácněl např. v Brazílii, na Madagaskaru, v jižní Číně, na Tchaj-wanu, Havajských ostrovech, v Austrálii i jinde.

Ekologie: Roste ve smíšených a suchých lesích, objevuje se i na místech dotčených lidskou činností, stoupá až do výšky okolo 1200 m n. m. Kvete po celý rok.

Macroptilium atropurpureum

Popis: Vytrvalá liána s chlupatou lodyhou. Listy jsou řapíkaté, 3četné, lístky 2–7 × 1,5–5 cm, po obou stranách chlupaté, na okrajích řídce až hustě brvité, postranní lístky jsou vejčité až úzce eliptické, tupé, většinou s jedním nebo dvěma laloky na vnějším okraji čepele, koncový lístek je eliptický až kosočtverečný, s jediným lalokem po stranách nebo někdy i celokrajný. Květenství je až 30 cm dlouhé; listeny jsou úzce vejčité, špičaté, 1–1,5 mm dlouhé; stopky 1–2 mm dlouhé, chlupaté; kalich je zvonkovitý, hustě chlupatý, jeho trubka je 4 mm dlouhá, zuby kopinaté, asi 2 mm dlouhé, nestejné, křídla jsou výrazně delší než pavéza a člunek, jsou velmi nápadná, tmavě červená až černofialová, pavéza je obvejčitá, ohrnutá, žlutozelená, fialově naběhlá, člunek je drobný, růžový. Plodem je lusk, 7–10 cm dlouhý, 2–4 mm široký, přitiskle chlupatý.

Využití: Používá se jako krmivo pro hospodářská zvířata.

Poznámka: Rod Macroptilium zahrnuje asi 20 druhů, které se vyskytují v tropické Americe.

Macroptilium atropurpureum
Macroptilium atropurpureum
Macroptilium atropurpureum
Macroptilium atropurpureum
Macroptilium atropurpureum
Macroptilium atropurpureum

Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 11. 2. 2015 (Guatemala, Lanquin), 19. 2. 2015 (Belize, Mountain Pine Ridge Forest Reserve).