Syn.: Berberis nervosa Pursh, Mahonia glumacea DC., Odostemon nervosus (Pursh) Rydb.
Čeleď: Berberidaceae Juss. – dřišťálovité
Rozšíření: Vyskytuje se v pacifické oblasti Severní Ameriky od Britské Kolumbie v Kanadě po Kalifornii, ve vnitrozemí zasahuje pouze do státu Idaho v USA.
Ekologie: Roste na zastíněných místech v lesním podrostu na živinami středně zásobených stanovištích. Preferuje mírné oceanické klima.
Popis: Vždyzelený netrnitý keř dorůstající výšky 0,1–0,8(–2) m; borka na starších větvích hnědá nebo žlutohnědá, lysá. Listy jsou střídavé, řapíkaté, lichozpeřené, s 4–10 jařmy; lístky jsou spíše tenké a měkké, vejčité až vejčitě kopinaté, 3–8,5 cm dlouhé a 1,2–4,8 cm široké, na bázi zaokrouhlené až srdčité, na každé straně s 6–13 zuby zakončenými (stejně jako na vrcholu) pichlavým ostnem, u báze s 4–6 dlanitě uspořádanými žilkami. Květenství je husté, hroznovité, až 20 cm dlouhé, s 30–70 květy; květy jsou trojčetné; kališních lístků je 6, žlutých, opadávají při rozkvetení; žlutých korunních lístků je rovněž 6; tyčinek je 6; semeník je svrchní. Plody jsou vejcovité nebo kulovité, 8–11 mm dlouhé, modré, ojíněné bobule.
Poznámka: Taxonomické pojetí rodu Mahonia není v současné botanické literatuře ustálené. Rod je některými soudobými autory spojován s rodem dřišťál (Berberis). Hlavní rozlišovací znaky jsou absence trnů, zpeřené listy a bohaté květenství a rovněž odolnost vůči rzi travní (Puccinia graminis), existují ovšem druhy kombinující znaky obou skupin. Jiní současní autoři druh řadí do samostatného rodu Odostemon.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 7., 10. a 11. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Vancouver Island, Bamberton Provincial Park; Strathcona Provincial Park, Ralph River a Phillips Ridge).