MELOCHIA PARVIFOLIA Kunth

Syn.: Melochia fasciculata Benth., Melochia obovata Urb., Melochia parviflora Loudon, Melochia scordiifolia Turcz.
Čeleď: Malvaceae – slézovité

Melochia parvifolia

Rozšíření: Neotropický druh s poměrně rozsáhlým areálem rozprostřeným v severní části Jižní Ameriky, na severu zasahuje až do Karibiku na Kubu, na jihu až do Paraguaye a Brazílie (Amazônia, Caatinga, Cerrado, Pantanal).

Ekologie: Roste v savaně a lesních lemech, objevuje se při okrajích cest i na jiných narušovaných stanovištích, na půdách suchých, písčitých. Kvete v průběhu celého roku.

Melochia parvifolia

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou, 50–200 cm dlouhou, větvenou, chlupatou. Listy vyrůstají většinou po 3–4, jejich řapík je až 1 cm dlouhý, chlupatý, čepel je eliptická, 6–30 mm dlouhá a 4–17 mm široká, na bázi klínovitá až zaokrouhlená, po okraji vroubkovaná až pilovitá, na vrcholu zaokrouhlená, krátce hrotitá, jemně chlupatá nebo olysalá; palisty jsou opadavé, kopinaté, 4–5 mm dlouhé. Květy vyrůstají naproti listů ve svazečcích po 10–15, květenství je až 38 mm dlouhé; květy jsou 5četné, kališní lístky jsou kopinaté, 5–10 mm dlouhé, chlupaté, korunní lístky jsou obvejčité, 10–14 mm dlouhé, bílé; tyčinek je 5, čnělka je chlupatá, blizna 5ramenná. Plodem je tobolka, 15–18 mm dlouhá.

Využití: V tradiční jihoamerické medicíně se používá při léčbě chřipky i některých dalších onemocnění.

Melochia parvifolia
Melochia parvifolia
Melochia parvifolia

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 14. 1. 2016 (Venezuela, předhůři Sierra Nevada de Mérida).