Syn.: Mentha sylvestris L., Mentha candicans Crantz, Mentha stylosa Opiz
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Mentha longifolia
Rozšíření: Tento druh máty je rozšířen ve velké části Evropy (mimo nejsevernější část), dále se vyskytuje v pohořích jihozápadní Asie, a to až po Himálaj, také ve východní a jižní Africe. V tomto rozlehlém areálu se rozlišuje řada poddruhů, ve střední Evropě roste pouze nominátní poddruh. Druhotně se vyskytuje i na Kanárských ostrovech a v Severní Americe. U nás roste od nížin až do nižších hor, ojedinělá je pouze v jihozápadní části Čech a v nejsevernějších oblastech.
Ekologie: Máta s oblibou roste v blízkosti vodních toků, pod hrázemi, v příkopech, na vlhkých loukách apod. Kvete od července do října.
Popis: Tato vytrvalá aromatická bylina má oddenek s podzemními výběžky. Lodyha je přímá, v horní polovině rozvětvená, vysoká (30–)80–100(–150) cm, v horní části šedochlupatá. Lodyžní listy podlouhlé až kopinaté nebo obkopinaté, pilovité, na líci spíše světle zelené, na rubu šedochlupaté. Lichoklas hustý, kalich krátce trubkovitý, členěný v cípy, chlupatý. Koruna je světle fialová až bělavě růžová. Plodem je hnědě zbarvená tvrdka.
Poznámka: V ojedinělých případech dochází ke křížení s jinými druhy máty. Rozemnutá bylina zavání nepříjemně.
Mentha longifoliaMentha longifolia
Mentha longifolia
Fotografováno dne 21. 9. 2005 (Praha, náplavka Vltavy).