Syn.: Ballota suaveolens L., Bystropogon graveolens Blume, Bystropogon suaveolens (L.) L’Hér., Hyptis ebracteata R. Br., Hyptis graveolens Schrank, Hyptis plumieri Poit., Hyptis suaveolens (L.) Poit., Schaueria graveolens (Blume) Hassk., Schaueria suaveolens (L.) Hassk.
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Rozšíření: V současnosti pantropicky rozšířený druh, jeho původní areál se nachází v tropech Střední a Jižní Ameriky, kde se vyskytuje s širokém pásu od středního Mexika a Antil až po východní Bolívii a východní Brazílii. Byl zavlečen i do tropů východní polokoule, kde jej můžeme najít v západní i východní tropické Africe, Indii, Indočíně, jižní Číně i Malesii, objevuje se také na severu Austrálie, stejně jako na některých pacifických ostrovech, včetně Havajských ostrovů.
Ekologie: Roste na travnatých a křovinatých stanovištích, často v oblastech dotčených lidskou činností, na plantážích, při okrajích polí a cest, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1700 m. Kvete po celý rok.
Popis: Aromatická bylina s lodyhou přímou, 60–160(–300) cm dlouhou, větvenou, odstále chlupatou. Listy jsou vstřícné, řapík je 0,5–6 cm dlouhý, listová čepel je vejčitá až široce vejčitá, 1,4–11 cm dlouhá a 1,2–9 cm široká, na bázi zaokrouhlená nebo mělce srdčitá, na okraji pilovitá, na vrcholu tupá nebo špičatá, chlupatá. Květenství vyrůstá v úžlabí listů, je vrcholičnaté, (1–)2–6květé; listeny jsou jen drobné, opadavé; kalich je zvonkovitý, asi 5 mm dlouhý, chlupatý, jeho cípy jsou trojúhelníkovité, až 2 mm dlouhé; koruna je 6–8 mm dlouhá, modrá až nafialovělá, 2pyská, horní pysk je 2laločný, laloky jsou dozadu zahnuté, dolní pysk je 3laločný, prostřední lalok dolního pysku je kratší než laloky postranní. Plody jsou tvrdky, asi 4 mm dlouhé.
Využití: Rostlina se uplatňuje v tradiční medicíně, listy se přidávají do koupelí, ale používají se i jako dochucovadlo v kuchyni.
Poznámka: Dříve býval tento druh obvykle řazen k velmi početnému rodu Hyptis. V roce 2012 byla publikována revize subtribu Hyptidinae, která jej přeřadila už ke dříve popsanému rodu Mesosphaerum. V současnosti tento rod čítá zhruba 23 druhů.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 27. 2. 2018 (Barma, Pagan).
Literatura:
R. M. Harley, J. F. B. Pastore (2012): A generic revision and new combinations in the Hyptidinae (Lamiaceae), based on molecular and morphological evidence. In: Phytotaxa 58(1): 1–55.